U vrijeme burnih rasprava oko toga što staviti na lektirni popis i kako ga osuvremeniti, nameće se pitanje ima li danas u školi mjesta za grčku tragediju. Mogu li gimnazijalci naći poveznicu između grčke tragedije i današnjega društva? Učenici 1. c i 1. g u Antigoninim su riječima pronašli vječne i nepromjenjive vrijednosti i istine koje oduvijek prate ljudski rod.

A ja za ljubav samo na taj dođoh svijet.

Mislim da je ova Antigonina misao istinita. U svijetu kakav je bio prije i kakav je danas ljubav održava ono nešto dobro među ljudima. Kakva god vrsta ljubavi bila, uvijek će olakšati život. Obitelj je prva škola ljubavi, a Antigona nam to dobro objašnjava. Ljubav možda nije veliko čudo, ali čini čudesa.

Alenka Ščerbek, 1. C

Baš kao što je Antigona rekla, nismo mi rođeni za mržnju. Mržnja je loš osjećaj, zapravo kad mrzimo druge, mi štetimo sami sebi. Time dokazujemo svoju slabost, ljubomoru ili nemoć. Trebali bismo slijediti Antigonin primjer. Njena ljubav prema bratu bila je neizmjerna i kao što smo mogli pročitati, ona to nije skrivala i hrabro se suočila s posljedicama.Život je kratak i vrijeme brzo prolazi. Na nama je da odlučimo kojim ćemo načinom živjeti i hoćemo li iza sebe ostaviti dobra djela ili samo pustu mržnju.

Jana Nakić, 1. C

Antigona je bila poštena, nije se bojala vlasti i zato je usprkos svima odlučila sahraniti brata. Smatram da svi trebaju reagirati i postupiti kao Antigona. Obitelj je bogatstvo koje trebamo cijeniti. Nažalost, ne shvaćaju to svi. Obitelj nisu samo ljudi, članovi koji ju čine, već ljubav, sreća, male stvari i nezaboravni trenutci koje nam pruža ta zajednica. Zato svi trebamo više cijeniti ono što imamo. Kao što je prirodno roditi se, upravo je tako prirodno i umrijeti. To je razlog zbog kojeg smatram da trebamo živjeti svaki dan kao posljednji. Svi trebamo, baš kao i Antigona, činiti dobra djela i pomoći nekome kad god možemo.

Vanja Grubić, 1. G

Svaka osoba došla je na ovaj svijet da bi voljela i bila voljena. Pružati bezuvjetnu ljubav prijateljima i obitelji, ali i primati je, jedan je od najboljih osjećaja na svijetu. S druge strane, mržnja, tuga i bijes osjećaji su koje je oduvijek bilo teško izbjeći. Ako se ikada osjećaš kao da te obuzimaju, vrati se na početak ovog teksta i prisjeti se zašto si ovdje. Učini nekoga sretnim i osmijeh će ti sam doći na lice. Pružaj ljubav i bit će ti uzvraćena. Hrabra junakinja Antigona držala je do obitelji i zajedništva i zbog toga su joj i najteži životni trenutci bili spokojni. Znala je da se bori za pravu stvar. Za ljubav.

 Iva Remenar, 1. C

Rečenica „A ja za ljubav samo na taj dođoh svijet“ ključna je u ocrtavanju njezina karaktera. Antigona nam govori da ona živi da bude dobra, poštena i plemenita osoba. Ne podnosi nepravdu i jednako voli svoju braću bez obzira na njihove postupke. Smatra da je ispravno pokopati obojicu. Vodi je ljubav koja je iznad svega. Voljeti istinski, beskompromisno, postupati prema zakonu srca stav je koji stavlja ispred svega, pa i vlastitog života. Biti poput Antigone, živjeti ljubav trebao bi biti svačiji moto. Nažalost, ljudi su danas često nepravedni, sebični i uvijek stavljaju sebe na prvo mjesto umjesto da budu poput Antigone, pravedni bez obzira na posljedice. Bez obzira što živimo u svijetu materijalnih dobara, smatram da su ljubav i moral osobine koje čovjeka čine kvalitetnom osobom.

Nera Vrtiprah, 1. G

Ni stid ni sram, kad svoja poštuje se krv.

Antigona je svojim djelom pokazala koliko joj znače članovi obitelji i koliko je nepravde spremna pretrpjeti zbog pravde. Smatram da je jako hrabra i plemenita te da je pravi primjer veličine ljubavi koju sestra može osjećati prema svome bratu. Mnogi bi ljudi koji su izgubili voljenu osobu, a iz nekog razloga ne znaju gdje se nalazi njezino mrtvo tijelo, učinili sve samo da je nađu i pokopaju kako bi joj duša bila na mjestu, baš kako je i Antigona to željela. Iako se mogla pomiriti s bratovom sudbinom i živjeti u vječnoj tišini i tuzi kao što je htjela njena sestra Izmena, odlučila se za čin za koji je bila uvjerena da je njezin zadatak i dužnost.

Lara Hodalić, 1. C

Čovjek najviše onakav vrijedi što je svakog znanja pun.

Neki smatraju kako je znanje o raznim sadržajima nepotrebno i da se čovjek mora fokusirati samo na ono što ga zanima, ali, budimo iskreni, mala djeca još ne znaju što ih čeka u budućnosti. Kada ih odrasli pitaju što žele biti kad odrastu, najčešće odgovore bilo što im padne na pamet ili nešto što im zvuči zanimljivo. Naravno, naši se interesi mijenjaju zajedno s idejom o zanimanju. Zbog toga djecu moramo izložiti raznim prirodnim i humanističkim predmetima kako bi znala što im ide, a što ne. Učenje ne more biti povezano samo sa školom jer znanje moramo stjecati i izvan nje. U knjigama, filmovima, TV emisijama, novinama, pa i na internetu, učimo i upijamo informacije. Usvajamo znanje i od naših roditelja, braće i sestara, čak i vlastitih prijatelja. Gdje god živjeli, ljudi će uvijek cijeniti i vrednovati učenost čovjeka punog općeg i širokog znanja. No, to znanje ne smijemo držati u svojoj glavi, moramo ga pokazati ljudima. Svaki čovjek koji ima hrabrost, odlučnost i znanje, uvijek uspije u životu.

Paola Jakopiček, 1. C

Još od malih nogu upoznavali smo svijet oko sebe. Bili smo izrazito znatiželjni i sve nas je zapanjivalo. Tijekom cijelog života učimo nove stvari i tako obogaćujemo svoje znanje. Znanje je nešto što trebamo cijeniti, a ujedno i čuvati. Ja volim kada naučim nešto novo, a upravo ova misao govori da je učenje dobro i da će naučeno kad-tad zatrebati u životu. Ljudi koji imaju volju i koji smatraju da je znanje neograničeno i da ga uvijek mogu učiniti još bogatijim, svakodnevno čitaju knjige i enciklopedije, a sve ih to čini mudrijima. Svakako možemo učiti i na greškama. Greške nas samo usavršavaju i one su pokazatelj da nitko nije savršen. Ova mudra misao trebala bi nas poticati da tijekom života što više učimo jer znanje je moć.

Monika Horvat, 1. C

Danas mladi ne uče da bi došli do znanja i izgradili sebe kao osobu, nego da bi stekli novac, slavu i visoki standard. Znanje nam može pomoći da postanemo bolji ljudi, da budemo tolerantniji prema drugima koji su različiti od nas, da budemo dobri u nekim zanimanjima i da budemo sretni ljudi. Tko je dobar kuhar? Dobar je kuhar onaj koji ima pravo znanje o kuhanju. Tko je dobar sportaš? Dobar sportaš onaj je koji ima potrebno znanje o sportu kojim se bavi. Tko je dobar profesor matematike? Onaj koji dobro poznaje svoj predmet i zna prenijeti svoje znanje učenicima. Znanje nam nitko ne može ukrasti i ako imamo znanje o bilo čemu, postajemo bogatiji ljudi. Materijalno možemo steći i izgubiti, a znanje uvijek ostaje dio nas.

Petar Srbiš, 1. C

Tvrdoglavost je isto što i bezumlje.

U svakodnevnom životu često nailazimo na primjere tvrdoglavosti. Uzmimo kao primjer sudionike u prometu. Dovoljan je jedan vozač automobila koji mora parkirati točno pred ulaz, jedan biciklist koji misli da iza ugla nema nikoga ili pješak kojemu se ne da prošetati do prvog pješačkog prijelaza. Spojite te ljude u jedno jutro, u jedan trenutak žurbe na posao ili u školu… a svaki od njih se tvrdoglavo drži uvjerenja da baš on ima pravo. To su sitnice nekog pojedinca. Probajte zamisliti tvrdoglava uvjerenja ljudi koji su prirodni vođe. Kad nije u pitanju pravo na preskakanje sitnih pravila ili, još gore, uvjerenja da je prosudba vođe o drugim ljudima u potpunosti kriva. Takva vrsta tvrdoglavosti vodi do ratova, holokausta, rasizma ili vjerskih progona. U tim slučajevima tvrdoglavost jest isto što bezumlje.

Tomislav Benotić, 1. G

Što’l trpim a od kakvijeh ljudi, / Jer svetu dužnost izvrših!

I u današnje vrijeme postoje ljudi koji donose zakone protiv ljudskih i moralnih načela kako bi ostvarili vlastitu korist ili cilj. Ali isto tako postoje ljudi koji se bore protiv toga bez obzira na posljedice. Jedan je od primjera Nelson Mandela, južnoafrički predsjednik koji se borio za jednaka prava crnog i bijelog stanovništva te zbog toga proveo dvadeset sedam godina u zatvoru. Usprkos nemoralnim i lošim ljudima uvijek će biti onih koji će se boriti za pravdu i boljitak društva. 

Ivo Mijatović, 1. C

Ilustracija: Cecilia Molano

http://www.wikiwand.com/en/Antigone#/References

Komentari