Piše: Lara Horvat, 2. e

Poduzetništvo se sastoji od triju činitelja: our idea – us – our audition.

U četvrtak, 24. siječnja profesor Miodrag Maričić predstavio je u multimediji projekt Poduzetnik. Malo se učenika odazvalo, ali profesor se na to našalio rekavši da život poduzetnika nije lak. Uspješan poslodavac ne postaje se brzo, ali postoji način kako uspjeti. Treba se samo koristiti mašta i ideju pretvoriti u nešto konkretno. Ideju treba zapisati na papir, prenijeti ju svojim prijateljima i obitelji, a ako im se ideja svidi, treba napraviti prezentaciju. Naravno, ta prezentacija mora imati ključne riječi i odgovore na njih. Tko? Što? Gdje? Kako? Zašto? To je pravi put do toga da postanemo poduzetnici. Nakon izrade prezentacije učenici se trebaju javiti profesoru Maričiću koji će malo doraditi našu prezentaciju i proslijediti ju Poduzetničkom inkubatoru. Ako oni procjene da je ideja dobra, spojit će nas s anđelima i poetncijalnim investitorima.

Poduzetništvo se sastoji od triju činitelja: our idea – us – our audition. Trebamo naći „tržišnu nišu“ i tražiti nekoga tko bi mogao naše ideje pretvoriti u realnost. Naravno da postoji sumnja da ideja neće uspjeti, ali ima niz primjera gdje su se naizgled beznačajne zamisli pretvorile u realnost. Primjerice, šetanje životinja popularno je u Americi i ostalim dijelovima Europe, ali u Hrvatskoj nije bilo sve donedavno. Ta je ideja postala realna u Zagrebu gdje ljudi dugo rade i ne mogu naći slobodno vrijeme da šeću svog psa, pa plate nekome da to čini. U Koprivnici je mala mogućnost da se to ostvari, ali zašto ne pokušati?

Naši maturanti iznijeli su jednu odličnu ideju. Željeli bi davati poduke iz matematike, fizike, kemije i biologije, predmeta s kojima se većina učenika muči. Cijena bi bila 80 kuna po satu. Naravno, možemo naći nekog instruktora, ali ne bi li bilo bolje da nam objašnjava netko našeg godišta na „učeničkom jeziku“? Sigurno se pitate gdje bi zarađeni novac otišao i zašto je poduzetništvo važno. Prikupljena sredstva bila bi namijenjena učenicima lošijeg financijskog statusa. Kad bi dvije ideje godišnje uspjele, nestalo bi siromaštva u Gimnaziji „Fran Galović“, rekao je profesor. Zašto je poduzetništvo važno? Mnogo ljudi iz Hrvatske odlazi u Irsku, Njemačku, Australiju i druge zemlje da bi prezentiralo svoje ideje, a to bi mogli učiniti u Hrvatskoj samo da se pokaže interes.

Ako tko ima ideju i spreman je pretvoriti je u realnost, neka dođe u kabinet profesora Maričića 0-007 ili mu pošalje mejl na miodrag.maricic@gmail.com.

Možda je baš vaša ideja nešto inovativno i ostvarivo.

Komentari