Piše: Tamara Sinjerec, 2. e

Danas smo u gimnazijskoj multimediji ugostili Miju Biberović, izvršnu urednicu portala Netokracija

Zapitate li se ikad kršite li nečije autorsko pravo postavljanjem sadržaja s interneta na društvene mreže ili stavljanjem komičnih tekstova na neku sliku, tj. stvarajući meme? Danas smo od profesorice Biberović mogli čuti što je autorsko pravo, a zatim je problem prikazan iz dviju perspektiva. Prvo je dana perspektiva autora/kreatora čija se autorska prava krše, a zatim se o autorskim pravima govorilo iz perspektive industrije. Globalne korporacije poput Googlea, Facebooka, Instagrama ili YouTubea žive od reklama kojima su popraćena djela kojima smo autori svi mi!

Cilj je predavanja bio osvijestiti mlade o vrlo osjetljivu području autorskih prava u digitalnom okruženju, upoznati ih s Direktivom za zaštitu autorskih prava na jedinstvenom digitalnom tržištu koju je donijela Europska unija, posebno s njezinim člancima 11 i 13, te što ona može značiti za sve korisnike.

Predavanje je održano u sklopu projekta Medijska gradionica GFG-a, a pratilo ga je stotinjak učenika i nastavnika.

Komentari