Sinkretizam je pojam kojim se često upućuje na zajedničko ishodište književnosti, glazbe i pokreta u pjesmi i plesu. Riječi su oduvijek povezivane s ritmom i glazbom, a tako je i danas – poput melike u antičkoj Grčkoj, lirika je prisutna u životu suvremenog čovjeka upravo u spoju s glazbom.

Nakon upoznavanja lirike kao jednog od književnih rodova učenici 1. b i 1. d razreda razmišljali su o pjesništvu kao dijelu svoje svakodnevice. Odabrali su pjesme izvođača koje rado slušaju i stihove popratili vizualnom sastavnicom. Bio je to ujedno način da se, predstavljajući svoj glazbeni ukus, bolje upoznaju na početku zajedničkog gimnazijskog života.

Neki su književni teoretičari, pa i sami pjesnici, proricali smrt lirike do koje će doći – govorili su – zbog razvoja civilizacije. Lirika, međutim, prilagođavajući se, opstaje i neumorno prati čovjeka. Osim u spoju s glazbom, procvat doživljava u književnoj produkciji na društvenim mrežama, stoga je odgovor na naslovno pitanje potvrdan.

Nina Tadić, prof.

FOTOThe Dark Side of the Moon by Aubrey Powell & Storm Thorgerson

Komentari