Piše: Blanka Bunić, 2. e

Članovi projektnog tima Medijske gradionice Gimnazije „Fran Galović“ prisustvovali su razgovoru s novinarkom Nove TV Ivane Paradžiković, urednice i voditeljice emisije „Provjereno“. Gostovanje je povodom Dana grada organiziralo Sveučilište Sjever 5. studenog s početkom u 17 sati

Predstavljanje gošće započelo je iznošenjem zanimljivosti o njezinu djetinjstvu i obrazovanju. Govorila je o svojem školovanju u prirodoslovno-matematičkoj gimnaziji, o svojoj ljubavi prema matematici i astronomiji te o sudjelovanjima na brojnim državnim natjecanjima. Uza sav taj trud uložen u prirodne predmete u odabiru profesije ipak je prevagnula ljubav prema novinarstvu i pravdi. Zadnje dvije godine studija balansirala je između čak triju poslova. Potpuno slučajno završila je u svijetu novinarstva i televizije 2002. godine, i to na Novoj TV.  Zapravo, započela je novinarsku karijeru na RTL-u, a kad je čula da se priprema nova emisija pod nazivom „Provjereno“ koja će se baviti novinarskim istraživanjem, bio je to pravi početak.

Uza sav stres i napor koji nosi život današnjih novinara Ivana ne posustaje, i nakon dvanaest godina gaji jednaku ljubav prema svojem poslu. Osjećaj korisnosti zbog pomaganja drugima ipak je jači od želje za mirom i običnim životom. Ivana kaže da posao nije težak, nego ljudi s kojima rade, s kojima se bore. Vrijednost je emisije to što obrađuje teme koje ljudi vole, o kojima govore, dakle što daje ljudima ono što ih zanima i što će gledati. Drže se aktualnih društvenih problema i često dodiruju teme koje bude snažne emocije. „Provjereno“ donosi priče koje nerijetko rasplaču ljude, ali zato na kraju uvijek kao kontrast stave neku priču koja budi nadu u bolje sutra, neku priču koja gledatelje razveseli i popravi im dan, sudbine ljudi koji se bore i koji mogu biti primjer drugima u svakodnevnom životu.

Posao ima i svoju tamnu stranu. U svijetu novinarstva vrlo su aktualne krađe identiteta i lažne vijesti. Ljudi su u stanju zvati neke zajednice i predstaviti se kao novinari „Provjerenog“ kako bi dobili informacije koje žele. S druge strane, neki ljudi izmišljaju priče zbog „slave“, a ako ih se razotkrije, prijete tužbom ili čak smrću.

Za emisiju rade kao tim, svi rade sve i trude se da svakog četvrtka emisija bude najbolja moguća. U timu je šest novinara koji svi rade kao jedan.

Ivana Paradžiković istaknula je na kraju kako su ljudi izgubili vjeru u sustav te se sada oslanjaju na tim „Provjerenog“ jer vide da ako se oni prihvate nekog problema, ne puštaju ga dok ga ne riješe. A povjerenje publike najveće je priznanje da je novinar na pravom putu.

FOTO: Blanka Bunić, 2. e

Komentari