U petak, 28. kolovoza 2018., održan je u Gimnaziji „Fran Galović“ međužupanijski skup o zadrugarstvu i poduzetništvu u školi. Skupu je nazočilo preko 40 nastavnika, učitelja i stručnih suradnika iz Međimurske, Varaždinske, Krapinsko-zagorske i Bjelovarsko-bilogorske županija. Skup je organizirala Snježana Hranić, viša savjetnica za zadrugarstvo i poduzetništvo iz Ludbrega, na inicijativu naše škole i s Miodragom Maričićem kao koordinatorom i jednim od predavača

Teme koje su se pretresale u gotovo šest sati kontinuirana rada bile su teorijsko i sociološkopozadinske, a njih je predstavila viša savjetnica pri AZOO-u Vesna Marović, zatim Poduzetnička ideja kolegice Biljane Horvat iz Strukovne škole Beli Manastir, Kreativnost i njezine značajke kolegice Melite Todorović također iz Belog Manastira te Učenje temeljeno na projektu kolegice Gordane Maršić iz Vinkovaca. Na kraju prvoga dijela skupa profesor Maričić predstavio je primjer dobre prakse te naveo razloge zašto je inicirao održavanje skupa.

U nastavku se održao okrugli stol o problematici vezanoj za rudimentarne oblike zadrugarstva i poduzetništva u našim školama uz navođenje nevjerojatnih zapreka na koje ljudi nailaze kad žele nešto proizvodno uvesti u škole. Budući da je tematika dobrim dijelom u tzv. sivoj zoni zakona i inih propisa, skup je završio zaključkom da se u pisanom obliku pripreme i nabroje sve poteškoće na koje se nailazi te pripreme prijedlozi koji će se na sljedećem skupu prije konca godine uputiti svim nadležnim tijelima na razmatranje.

Sama činjenica da je ovoliki broj ljudi nazočio skupu te aktivno raspravljao o problematici cijeli jedan sat upućuje na potrebu raščišćavanja ove problematike i njezino integriranje u školski uputnik ili kurikul.

Naša Gimnazija ponovo prednjači inovativnošću i poduzetništvom u smjeru boljeg obrazovanja za život.

Miodrag Maričić, prof.

Naslovna fotografija: https://poetsandquants.com/2016/09/19/best-business-schools-vc-backed-startups/

Komentari