Piše: Marija Ferčec

Na Sveučilištu Sjever 19. travnja održala se radionica Lovci na lažne vijesti te je na njoj sudjelovalo i desetak učenika naše gimnazije. Radionica je bila prilagođena i gimnazijalcima i studentima Sveučilišta te je bila vrlo poučna i zabavna.

U radionicu nas je uvela dr. sc. Lidija Dujić, a zatim su riječ preuzeli studenti druge godine Novinarstva. Pokazali su nam razne primjere lažnih vijesti ili kako su ih nazvali „fake news“, primjeri su bili s raznih portala i iz novina, svjetskih (CNN, The New York Times) i domaćih (Jutarnji list, 24 sata). Mnogi od primjera su nas nasmijali, ali i zgrozili. Također su nam pokazali i jedan video koji je snimljen kako bi pokazao koliko su ljudi naivni i kako često vjeruju besmislenim i apsurdnim, pa i nemogućim situacijama. Na videu je bila prikazana mala svinja koja se utapala i mlado janje koje ju je spasilo. Nakon što je video postao jedan od najpopularnijih videa na društvenim mrežama, a video je stavila jedna američka udruga koja skrbi za životinje, izišao je i video o tome kako se video o spašavanju male svinje snimao. Video je postavljen s namjerom da zavara ljude te je snimljen uz pomoć mnogih rekvizita i ljudi i po tome je lažan. Ljudi su ostali izbezumljeni i iznenađeni nakon te spoznaje jer je velika većina prvobitan video smatrala stvarnim i potpuno slučajnim. Postoji nešto što će nas natjerati da sve što vidimo na internetu ili novinama prihvatimo i rijetko kada razmišljamo je li to zaista tako. Istina je da novinari i općenito svi ljudi na internetu ili u novinama mogu objavljivati i pisati svašta, a naša je zadaća da budemo pažljivi i da sami razlažemo već poznatim i točnim činjenicama one tek primljene te da ih uspoređujemo i time se zaštitimo od lažnih vijesti koje bi negativno mogle utjecati na nas ili druge.

„Na kraju predavanja svi smo zajedno zaigrali kviz u kojem smo se natjecali kako bismo vidjeli koliko smo  naučili. Atmosfera u kojoj se predavanje odvijalo cijelo je vrijeme bila opuštena i moglo se primijetiti da smo svi uživali i stvarno se dobro zabavili“, komentirala je Ena Sabolić, moja razredna kolegica. Najuspješnija je bila naša učenica Vita Dvekar!

Radionica mi se jako svidjela i ni u jednom mi trenu nije bilo dosadno i smatram da me sudjelovanje u ovakvoj aktivnosti naučilo svakodnevnom suočavanju s raznim informacijama te bih svakako potaknula više učenika da se, bude li prilike, uključe i sudjeluju u sličnim aktivnostima izvan programa škole jer to je iskustvo koje će sigurno ostati zapamćeno.

FOTO: http://pressedan.unin.hr/studenti-gimnazijalci-kroz-interaktivnu-radionicu-naucili-prepoznati-lazne-vijesti.html#

Komentari