Piše: Patricia Rašan, 4. a

„Vodite računa o svom tijelu. To je jedino mjesto gdje možete živjeti.“ Jim Rohn

Međunarodni dan zdravlja obilježava se 7. travnja u gotovo cijelom svijetu. Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) odredila je taj dan još 1950. s ciljem podizanja svijesti o raznim zdravstvenim problemima i vodeći se motom Zdravlje za sve. Ovogodišnje je geslo Univerzalna zdravstvena zaštita: svatko, svugdje. Univerzalna zdravstvena zaštita omogućuje da svi pripadnici neke zajednice dobiju potrebnu osnovnu zdravstvenu njegu bez financijskog opterećenja. Time se pokušava poboljšati porazna statistika koja kaže da najmanje polovica ljudi na svijetu ne može dobiti osnovnu zdravstvenu zaštitu, a milijuni se nađu u krajnjem siromaštvu zbog liječenja koja su prisiljeni plaćati sami. Također, ovogodišnja kampanja ne obuhvaća samo liječenje pojedinaca, njezin djelokrug bit će proširen na cijelu populaciju, održavat će se razne edukacije, prezentacije, upoznavanja s medicinskom opremom i sl. U Hrvatskoj će ovaj dan biti obilježen na Cvjetnom trgu u Zagrebu, a tema će biti Spolno zdravlje za sve. Građani će cijeli dan moći razgovarati sa stručnjacima i educirati se uz pomoć raznih letaka i kvizova.

Komentari