Piše: Magdalena Dedić, 4. b

I ove smo godine mjesto na državnoj smotri LiDraNo zaslužili našim FRANzineom koji se našao u društvu deset najboljih srednjoškolskih listova te je bio jedini list u digitalnom obliku. No to nije sve! Matija Gašpari, učenik 4. b razreda, u kategoriji samostalnih scenskih nastupa predstavio se monologom Držićeva Skupa. Uime redakcije FRANzinea putovala je glavna urednica Magdalena Dedić, a Matiji i Magdaleni pridružila se profesorica Nina Tadić, njihova mentorica. Smotra LiDraNo održavala se od 21. do 23. ožujka u Primoštenu, u Hotelu „Zora“.

Kako je Koprivnica bila polazišna točka putovanja, čekala nas je duga vožnja od desetak sati, no čim smo stigli, mogli smo uživati u prekrasnom Primoštenu, zvuku i mirisu mora, te upoznati ostale sudionike iz cijele Hrvatske. Iako  vrijeme nije bilo toplo kao što bismo očekivali na moru, svejedno smo ostali dobro raspoloženi. U 20 sati književnik Branko Čegec svečano je otvorio LiDraNo 2018. i iste smo večeri mogli vidjeti neke od pojedinačnih nastupa. Tako se prve večeri na pozornici našao i naš gimnazijalac Matija. Do kraja boravka u Primoštenu slušali smo pohvale upućene našem Skupu, pogotovo zbog njegova dubrovačkog govora koji je mnoge zaveo i nisu mogli vjerovati da dolazi iz Podravine.

Program je bio uistinu dobro posložen te su nam ponudili dosta slobodnog vremena, hrana je bila bolja od očekivanog, a ljudi veseli, prijateljski raspoloženi. Uistinu je bilo ugodno vidjeti koliko različitih ljudi ima u Lijepoj Našoj. Večeri su uglavnom bile namijenjene druženju i uobičajenim okupljanjima u hotelskim sobama.

Gimnazija na dlanu

Drugi smo dan proveli družeći se na okruglim stolovima i slušajući komentare, savjete i kritike naših radova. U povjerenstvu za školske listove bili su Marko Baus, diplomirani dizajner, Anita Šojat, profesorica hrvatskog jezika, te dr. sc. Srećko Listeš, viši savjetnik Agencije za odgoj i obrazovanje. Uglavnom su svi listovi bili pohvaljeni i dobili savjete za poboljšanje tako da je atmosfera okruglog stola bila ugodna. Možemo se pohvaliti kako je FRANzine dobio visoke ocjene u oba oblika, digitalnom i tisakanom, no na državnom LiDraNu predstavili smo se samo digitalnim. Pohvalili su naslove, tekstove i bogatstvo sadržaja naše stranice, a profesorica Šojat rekla je kako je čitajući FRANzine, imala dojam kao da ima cijelu našu gimnaziju na dlanu i sudjeluje u svemu što se u našoj školi događalo. Urednici časopisa odgovarali su na postavljena pitanja kako bi ostali stekli bolji dojam o njihovu radu.

Od ostalih listova najviše su bili pohvaljeni Kult iz Rijeke – koji je drugačijim dizajnom i svježim tekstovima privukao pozornost – i Tabula nova Škole za umjetnost, dizajn, grafiku i odjeću iz Zaboka – koji je svojim dizajnom opravdao tip škole i također bio jedan od najzanimljivijih na okruglom stolu. Marko Baus dao je niz korisnih savjeta u vezi s grafičkom opremom lista koje ćemo i mi pokušati primijeniti u ovogodišnjem tiskanom izdanju FRANzinea.

Korisne upute za buduće glumce

Četvrtak je bio predviđen za ostatak pojedinačnih i skupnih scenskih nastupa i preslušavanje radijskih emisija nakon kojih je slijedila večera i slobodno vrijeme, a zadnji dan održani su okrugli stolovi s glumcima i dramskim pedagozima koji su se osvrnuli na sve nastupe. U povjerenstvu su bili glumci, redatelji i dramski pedagozi Ivana Boban, Romano Bogdan, Matko Botić, Ivan Đuričić, Stephanie Jamnicky, Mario Kovač, Vlasta Ramljak, Barbara Rocco i predstavnica Ministarstva znanosti i obrazovanja Maja Zrnčić. Kritike su bile prilično stroge, no zahvaljujući talentu i radu, Matija je dobio same pohvale. Savjetovali su mu neka svakako Skupa izvede na prijamnom ispitu na ADU-u i tako pokaže svoj glumački potencijal.

Na svečanom su zatvaranju izabrani po jedan rad iz svake kategorije tako da smo poslušali zanimljivu radijsku emisiju o Euroviziji, nasmijali se uz skupni nastup učenika iz Zaboka Krim tim 3 i uživali u intervjuima i literarnim radovima.

Iako su nam vremenske (ne)prilike otežavale povratak, svi smo sigurno stigli kući puni lijepih uspomena.

Rekli smo o LiDraNu

Prvi sam put sudjelovala na LiDraNu i žao mi je što sam pokušala tek sada u četvrtom razredu te neću dobiti priliku vratiti se ovdje. Svidio mi se koncept i raspored koji nam je pružao slobodno vrijeme, ljudi su bili topli, ljubazni i prijateljski raspoloženi. Profesorica je bila dobra podrška, ljubazno nam i prijateljski pristupila tijekom cijelog putovanja, na čemu sam joj jako zahvalna. Iako se bilo prilično teško snalaziti se prvi dan, s obzirom na to da je hotel doista velik i razvučen, brzo smo se privikli. Drago mi je da sam upoznala neke ljude, posjetila predivan gradić i malo otputovala od koprivničke i gimnazijske svakodnevice. Ponosna sam na naš FRANzine i ostale učenike koji su sudjelovali na LiDraNu ove godine te bih svakome savjetovala da se pridruže sljedeće godine i pokušaju svojim talentom uljepšati smotru učeničkog stvaralaštva 2019.

Magdalena Dedić, 4. b

Vožnja duga, ali ugodna. Smještaj izvrstan, bez zamjerke. Klopa odlična. Organizacija na visokom nivou, točno se znalo gdje i kad tko mora biti. Dobro raspoređeno vrijeme, malo mi je žao što nisam  pogledao sve predstave, ali to je više moja krivica. Grad prekrasan, a ljudi još više, otvoreni, prijateljski raspoloženi, cool, zaigrani, smiješni… Šteta zbog lošijeg vremena, al’ što sada (čak ni nije bilo toliko loše). Predstave su super, kreativne, zanimljive, odlično osmišljene, stvarno sve pohvale svima koji su nastupali.

Matija Gašpari, 4. b

 

Komentari