Gimnazijalci Marta Posavec, Andrija Njerš, Leda Krapinec, Dea Kostadinović, Lorena Gogić, Antonia Galinec, Antonija Hajduković, Angelika Marija Pejić, Ivan Šanjić, Tea Huzjak, Borna Cvrtila, Antonio Markotić, Bartol Kekez i Doris Hegedušić sudjelovali su tijekom ljetnih praznika u programu Ljeto na Zrinskom.

Što znaju o slobodnom padu, kako se pretače vino ili benzin, kako djeluje uzgon, što je to toplinski kapacitet, parni stroj, magnet, kratki spoj, meteori, krateri, kako objasniti ravnotežu, može li matematika biti umjetnost i kako izgleda matematički vez, gimnazijalci su poučili građane u radionicama Kamen, …il papir?, Natjeraj loptu u krug, Hidrostatski paradoks, Čudnovata epruveta, Tko će prvi… eksplodirati!, Stirlingov motor, Mali elektromotor, Magnetska privlačnost, Zapali vunu, Svemirsko kamenje, Kako je Hlapićeva Gita uspjela održati ravnotežu na žici?, Kusudama, Matematika vezena koncem, Tangrami, Matematičke puzzle, Kocka od cjevčica i Osvoji imanje.

Radionice su pokazale da znanost može biti primjerena za sve uzraste, a matematika i fizika zabavne.

Osim pripremljenih radionica, na koje su bili pozvani svi zainteresirani, pripremili su i malu izložbu znanstvenih radova gimnazijskih učenika i zabavne igre. Voditelji radionica bili su gimnazijalci i njihove profesorice Željka Perošić i Marina Njerš.

Marina Njerš, prof.

FOTO: Marina Njerš, prof.

Komentari