Svake godine 31. svibnja obilježava se Svjetski dan nepušenja. Potaknula ga je Svjetska zdravstvena organizacija 1987. godine. Cilj je promocija zdravog i što kvalitetnijeg načina života. U školama se u okviru preventivnog sustava provodi prevencija ovisnosti, prvenstveno pušenja.

Evo što je o toj temi rekla naša pedagoginja Vesna Balent.

Ovim slikovnim plakatom učeniku se daje poruka da ima slobodu izbora, tj. odlučiti se za pušenje ili reći da nepušenju. Činjenica je da mladi počinju pušiti u adolescentskoj dobi, uglavnom zbog radoznalosti ili lažnog stjecanja sigurnosti i osjećaja zrelosti. Brine nas to što neki učenici počnu pušiti i ne prestanu, zato provodimo školski preventivni program tako da učenici saznaju što više o utjecaju pušenja i da imaju slobodu izbora, odlučiti se na nepušenje. Sve one koji su probali pušiti treba osvijestiti o posljedicama i štetnosti pušenja te ih tako potaknuti da prestanu pušiti. Upali mozak sada, još nije kasno.

Tekst i fotografija: Mirta Sabol, 3. d

Komentari