Piše: Patricia Rašan, 3. a

Novi tjedan, novi stereotipi. Ovog puta bavimo se ljudima sa sela. Pobijamo aktualne stereotipe i budimo uspavane duše, 21. stoljeće je!

1. Imaju oni tam ceste?

Ne, hodaju po oblacima. Sela su takva zabit da inovacije poput ceste ne dolaze do njih.

1. Krave i konji na cesti.

Ne, nema ih na cestama. Jedva da ih ima i u dvorištima. Otvorite oči ljudi, Gruntovčani su prošlost.

1. Buđenje u ranu zoru da bi se nahranile životinje.

Ne, ne bude se u ranu zoru da bi nahranili životinje, bude se u ranu zoru da bi išli u školu i na posao – baš kao i svi ostali!

1. Ljudi sa sela imaju neugodan miris.

Vjerovali ili ne, ljudi na selu imaju vodu i sredstva za pranje kojima se koriste na isti način kao i ostali stanovnici našeg planeta. Znam, nevjerojatno!

1. Zaostali za suvremenošću.

Ljudi na selu imaju jednak pristup internetu i modernim uređajima kao i ljudi u gradu te imaju jednaku mogućnost obrazovanja o istima. Golubovi pismonoše u mirovini su već jako dugo.

1. Seljačine.

Seljačina – osoba koja se ponaša vrlo neuglađeno, prostački, nepristojno; prostak (Izvor: HJP)

Seljak – onaj kome je zanimanje poljodjelstvo; poljodjelac, poljoprivrednik, ratar, zemljoradnik (Izvor: HJP)

Opet vas obogaćujem novim znanjem! Seljak i seljačina nisu isto, nikada nisu i nikada neće biti! Neka teorija prijeđe u praksu.

1. Djeca sa sela su neobrazovana.

Djeca na selu imaju jednaku mogućnost obrazovanja kao i djeca u gradu. Kvaliteta obrazovanja ovisi i o kvaliteti učitelja. Također, imajmo na umu da nemaju sva djeca jednak kapacitet za učenje.

1. Nema dućana.

Ne vidim potrebu za velikim trgovačkim centrima u mjestu s tisuću stanovnika. Ljudi na selu imaju dovoljno za svoje potrebe.

1. Poznaju sve vrste biljaka i životinja.

Dobra šala! Ljudi sa sela žive prilično isti život kao i ljudi iz grada. Ne žive pod kamenom daleko od civilizacije, zapravo su samo nekoliko kilometara od vas. Tvrditi da poznaju sve biljne i životinjske vrste samo zato što žive na selu pravi je apsurd.

1. Seljaci su siromašni.

Živjeti na selu ne znači raditi na polju (iako i to donosi velike prihode). Ljudi sa sela imaju jednaku mogućnost zapošljavanja kao i ljudi iz grada i po tome imaju mogućnost zarađivati razne novčane svote. Ne treba podcjenjivati nečije sposobnosti samo zato što živi na selu.

Što sada reći osim da se nadam da ste se probudili i otvorili oči. Život na selu ne ograničava čovjeka. Koliko smo nisko pali ako diskriminiramo ljude na temelju mjesta stanovanja?