Piše: Patricia Rašan, 3. a

Kahlil Gibran rekao je da je prijateljstvo uvijek slatka odgovornost, nikad udobnost. Slažete li se s tim? Ovog puta raspravljamo o stereotipima koje vežemo uz naše najbolje prijatelje – osobe koje nam daju smisao.

  1. Iskreni su.

Iskrenost je ključ dugotrajne i kvalitetne interakcije između pojedinaca, ali laži su svakodnevno oko nas. Nije ih moguće izbjeći, pa čak ni od najboljih prijatelja. Jesu oni najbolji prijatelji, ali nitko ne govori potpunu istinu. Nikad.

  1. Čuvaju tajne.

Kome se drugome povjeriti ako ne najboljem prijatelju? Umijeće čuvanja tajni nemaju svi, zato razmislite o šteti koju činite prije nego što proširite prijateljevu tajnu. Koja je svrha odavanja tajni? Svatko ima pravo na svoju privatnost i tajne. Ako ih je netko odlučio podijeliti s vama, shvatite to kao povlasticu – osoba vam očito vjeruje. Niste tu da širite tuđe tajne! Prvo pometite pred svojim pragom.

  1. Poznaju svog najboljeg prijatelja bolje nego sebe.

S prijateljima provodimo većinu svog vremena, no jesmo li im pokazali svoje pravo lice ili lice koje želimo da upoznaju? Oni mogu primijetiti razne karakteristike vezane uz naše ponašanje, no mogu li nas poznavati bolje od nas samih? Poznajemo li uopće sami sebe dovoljno?

  1. Ne svađaju se.

Iako su najbolji prijatelji, to ne znači da između njih ne postoje nikakve nesuglasice. Ni jedno prijateljstvo nije savršeno. Pravi prijatelji cijene prijateljstvo i zanemaruju nesuglasice. Biti u pravu nije svrha života, imati prijatelje jest.

  1. Razmjenjuju odjeću.

Koja pogodnost dolazi uz najboljeg prijatelja? Njegov ormar.

  1. Rame za plakanje.

Vrlo vjerojatno ćete svoje probleme prvo ispričati najboljem prijatelju. U tome nema ničeg lošeg. On zna situaciju u kojoj se nalazite, a ako i ne zna, pretvarat će se da zna. No budite pažljivi u onome što ćete reći, jednog dana sve će se vrlo lako upotrijebiti protiv vas. Homo homini lupus est!

  1. Osobni tjelohranitelji.

Vjerujem da ste se barem jednom našli u gomili ljudi gdje se našao neki krpelj koji vam ne da mira. Tajni signal prijatelju da vas spasi sigurno je bio rješenje. Netko vas je uvrijedio? Vaš najbolji prijatelj riješit će situaciju istog trena svim sredstvima koje posjeduje, a da ne kažete ni riječ. Pravi se prijatelji u nevolji poznaju. No što ako prijatelj samo stoji postrani? Je li vam to uistinu prijatelj?

  1. Mi casa es tu casa.

Toliko vremena provodite zajedno da praktički živite u njegovoj kući. Usprkos njegovu stalnom uvjeravanju da ne smetate, mrki pogledi prijateljevih roditelja govore sve.

  1. Privatni savjetnik (za sve).

Prijatelj će vam rado dati savjet. Čak i s područja o kojem nema pojma. Tuđi problemi uvijek su zanimljiviji.

  1. Privatni Interpol.

Prilikom upoznavanja novih ljudi upravo će vaš najbolji prijatelj biti onaj koji će saznati sve o njima. Ništa ne može proći neopaženo! Dobrodošli u 21. stoljeće.

 

Pravi prijatelj neprocjenjivo je blago i nema svatko povlasticu posjedovati ga. Zato, ako ste pronašli svog, čuvajte ga. No kako prepoznati pravog prijatelja?

Komentari