Noć knjige i ove se godine održala u Gimnaziji „Fran Galović“, i to 24. travnja u 18 sati. Učenici su se zaista potrudili i pripremili zanimljiv i poučan program. Noć je bila posvećena remek-djelu Ranka Marinkovića „Kiklop“, što je bilo vrlo korisno maturantima jer je riječ o ispitnom djelu na maturi. Program se sastojao od prezentacija, videouradaka, razgovora o knjizi, pa čak i interaktivne igre u kojoj su sudjelovali svi posjetitelji, a zaokružen je glazbenim nastupom. Naravno, kao i svake godine, kvizom je bilo provjereno opće književno znanje gimnazijalaca. Desetero najuspješnijih u otkrivanju intertekstualnih veza u romanu dobilo je i simbolične nagrade. Iako je „Kiklop“ obavezna lektira za četvrti razred, zaintrigirao je i mlađe učenike, stoga je u multimediji živahno mnoštvo ostalo sve do 21 sat.

Edita Jurenec, 4. c

Stvaralačka igra motivoLOV objedinila je motivsko bogatstvo romana i slobodu asocijacija. Kad može Melkior o sreći, možemo i mi o motivima koje smo uLOVili. Evo nekoliko skupinskih uradaka, a više u opširnijem osvrtu na Susret s Kiklopom u Noći knjige.

Strah. U strahu su velike oči. Oči su ogledalo duše. Duša je suprotno tijelu. Tijelo je materija. Materija je sve stvoreno. Stvorena je priroda. Priroda je oko nas. Mi smo u centru svijeta. Svijet je pokvaren. Pokvaren je lopov. Lopov pljačka banku. U bankama se štedi novac. Novac je prljav. Prljava je odjeća. Odjeća čini ljude. Ljudi žive. I sanjaju.

Zagreb. Zagreb je glavni grad. Gradovi su prljavi. Prljave su misli. Misliti ne znači znati. Znanje je moć. Moć je u rukama moćnih. Moćni vladaju svijetom. Svijet je lopta šarena. Šareni su teletabisi. Teletabisi kažu bok. Bok je skoro kao bog. Bog je tvorac. Tvorac je pogriješio. Pogriješiti je ljudski. Ljudi nisu božanstva. Božanstva su iznad svih. Svi žele biti iznad drugih. Drugi su nebitni. Nebitno je njihovo postojanje. Postojanje je upitno. Upitaš li se to ikada?

Veliki crv. Veliki crv je u jabuci. Jabuka je crvena. Crvena je krv. Krv je tekućina. Tekućina je more. U moru žive ribe. Riba je žedna. Žedna je moja mačka kad odem na praznike. Praznici su kratki i depresivni.

Izgladnjivanje. Izgladnjivanje je anoreksija. Anoreksija je bolest. Bolest je loša. Loše nije dobro. Dobro je biti iskren. Iskrenost je vrlina. Vrline su poželjne. Poželjno je potrebno. Potrebna je hrana. Hrana je život. Život je lijep. Lijepi su svi. Svi su ljudi. Ljudi su glupi. Glupost je bulimija. Bulimija je štetna. Štetan je alkohol. Alkohol je tvar. Tvar je oko nas. Oko nas je zrak. Zrak je proziran. Prozirna je voda. Voda je bezbojna. Bezbojno je čisto. Čisto je kul. Kul je škola. Škola je siva. Siv je magarac. Magarac je životinja…

 

Komentari