Piše: Magdalena Dedić, 3. b

Nova serija “13 razloga”, nastala na predlošku istoimenog romana Jaya Ashera,  postala je prilično popularna u zadnje vrijeme. Evo 13 razloga zašto ju pogledati

 1. Prikazuju život srednjoškolaca na prilično realan način, što je važno za gledatelje, pogotovo nas srednjoškolce. Događaji koji se svakodnevno mogu odigrati u našim životima prikazani iz dviju perspektiva, što nas može potaknuti na razmišljanje, a možemo se i poistovjetiti s likovima.
 2. Pokazuje samoubojstvo na drugačiji način, što dovodi do njega i kako smo ga mogli zaustaviti. Ljudi koji se odlučuju na takav čin razmišljaju o njemu duže vrijeme, a ova serija poučava nas kako prepoznati znakove i spriječiti tragediju.
 3. Likovi su uvjerljivi, pojedinci zamislivi u stvarnosti. Susrećemo više pojedinaca različitih osobnosti. Svi su oni bili u različitim odnosima s Hannom Baker (djevojkom koja je počinila samoubojstvo) i na različite se načine suočavaju s razlozima koje Hannah navodi kao objašnjenja na kazetama koje svi okrivljeni preslušavaju. Pratimo razvoj tih likova od poricanja krivnje do priznanja.
 4. Prate se proživljavanja Hanninih roditelja i roditelja glavnog lika Claya. To čini ovu seriju pristupačnom odraslima, roditeljima koji mogu naučiti kako pristupiti djeci i kako prepoznati njihove probleme. Roditelji bi trebali shvatiti kako njihovo dijete nije uvijek onakvo kakvim ga smatraju, odnosno nije savršeno, već se nosi sa svojim problemima, posljedicama svojih postupaka i uči na greškama.
 5. Razotkriva nasilje. Prikazano je više vrsta nasilja, od onih verbalnih uvreda do fizičkih ozljeda i zlostavljanja. Adolescenti kao nesigurni mladi ljudi lako se mogu poskliznuti na tuđe riječi i slomiti samopouzdanje. Fizičko nasilje i nasilje ostvareno riječima snažno utječu na ljude, ostavljaju traume, strah i osjećaj nesigurnosti.
 6. Interesantna je kompozicija. Iako možda nekoga neće privući tema ove serije, svakako ju vrijedi pogledati s filmskog stajališta. Bojom, zvukovima i načinom snimanja poigrali su se kako bi prikazali više dimenzija zbilje: retrospekciju, stvarnost i razmišljanja likova.
 7. Napetost radnje. Kako se prošlost i razlozi postupno otkrivaju, tako je napetost prisutna do samog kraja. Kada jednom počnete s gledanjem, morat ćete nastaviti zbog vrlo vješto vođene priče. Serija nije duga, ima samo 13 epizoda, a sve su već dostupne za gledanje tako da vremenski ne oduzme puno. (Samo 13 sati :P)
 8. Smijeh, suze, ljubav i mržnja. U svakom životu pronalazimo navedeno, pogotovo to vrijedi za nas srednjoškolce, a tako i u seriji. Gledajući ju, suosjećamo, uživljavamo se, bude se u nama isti osjećaji. Osobno sam plakala i smijala se gledajući seriju. Zbližila sam se s nekim likovima, neke nisam mogla podnijeti, a kada nešto na taj način dopre do nas, znači da je postignut onaj bitan učinak: pokretanje emocija koje katkad skrivamo.
 9. Popularno. Serija je izišla prije otprilike 20-ak dana, a već ju je pola svijeta pogledalo. Ako vidite memeove i fore povezane sa serijom, nećete ih shvatiti ako ne pogledate seriju pa je dobro biti upućen u nešto što trenutačno trenda društvenim mrežama.
 10. Zgodni i mladi glumci. Ako ništa drugo, isplati se pogledati zbog glumaca. Mnoštvo novih, mladih i privlačnih glumaca može biti ugodno oku. 😉
 11. Uvijek postoji rješenje. Gledajući razloge, sigurno ćete shvatiti gdje je pošlo po krivu i što se moglo napraviti drugačije. Sami likovi shvaćaju svoje pogreške i promišljaju o tome kako su trebali postupiti. Kada bismo bar nekome rekli svoje probleme, primijetili bismo da smo voljeni i kako uvijek postoji netko tko će nas saslušati i tko će nam pomoći.
 12. Romeo i Julija. Za sve ljubitelje tragičnih ljubavnih priča, ovo je jedna od njih. Serija nije snimljena s namjerom da ima sretan kraj i da svi žive zauvijek sretno, već da prikaže stvarnost onakvom kakva jest. Ponekad ne završi sve kako smo očekivali ili željeli, no moramo se nositi s tim. Još jedna bitna stvar koju nas ova serija uči jest da pazimo kako se ponašamo prema ljudima jer naše ponašanje može uvelike utjecati na druge, a tako i na njihov život. Nikada ne znamo kroz što sve ljudi prolaze u svom životu.
 13. Trinaesti razlog ostavljam vama. Smatram kako je ova serija na svakoga utjecala drugačije. Neki su se pronašli u nekim likovima, nekome je pomogla, a neki su shvatili što su radili pogrešno. Jako mi se svidjela i, iako sam prvo htjela pročitati knjigu, smatram kako gledajući seriju nisam izgubila doživljaj koji se nekada može ostvariti samo čitanjem zato što je vrlo dobro snimljena i oduševljava gledatelje.

Komentari