Prikaz likovnog djela

Piše: Aneta Lea Baljak, 2. e

Edvard Munch ekspresionistički je slikar koji pokazuje emocije na osebujan način najčešće odabirući krizne trenutke kao što su bolest i smrt. Djevojka koja gleda kroz prozor (1893.) figurativno je djelo, a kompozicija je vertikalna. Možemo vidjeti kontrast toplo – hladno, između crvene boje pri dnu i plave koja prevladava. Vidljiv je i kontrast svijetlo – tamno. Sviđa mi se ova slika upravo zbog tog kontrasta. Slikana je tamnim tonovima, ali izgleda kao da svjetlost dopire kroz prozor. Jako se ističe sjena koju baca prozor, no ne sviđa mi se zato što nije potpuna. Djevojka djeluje tužno i zabrinuto, ali čini se kao da iščekuje nešto. Svjetlost može predstavljati neku nadu. Budući da ne znamo što djevojka promatra, osjeti se efekt nerazriješene napetosti. Slika budi osjećaj melankolije i tjeskobe, a svjetlost je pomalo utješna.

Komentari