Piše: Lovro Herbai, 3. b

Unatoč tome što je 2016. godina imala velik broj odličnih filmova (neke nisam stigao pogledati, a možda bi završili na popisu najboljih, primjerice Silence, La La Land, Moonlight…), neki su prošlogodišnji uradci bili nepodnošljivi. Ovdje ću navesti filmove koje vam nikada ne bih preporučio da pogledate, a moram spomenuti još neke koje sam htio staviti na popis, ali jednostavno nisu stali. To su: Norm of the North, Allegiant, Nine Lives i Shut In. Mogao bih svoj odabir obrazložiti puno opširnije nego što članak dopušta, stoga ako ispadne da bez razloga hejtam neki film, ispričavam se.

  1. Inferno

Inferno je adaptacija istoimenog romana poznatog pisca Dana Browna u režiji Rona Howarda, autora i prethodnih Brownovih adaptacija. Napomenuo bih da nisam pročitao knjigu, ali čitao sam mišljenja ljudi koji su ju pročitali i mišljenje nam je jednako. Film je nevjerojatno dosadan i nelogičan. Na početku filma gledamo Roberta Langdona kako se budi u Italiji s amnezijom i ne sjeća se kako je ondje dospio. Tijekom filma polako shvaćamo njegovu priču, ali ona nije vrijedna pričanja. Film izgleda kao da je snimljen za televiziju. CGI je očit i loš, a neprestano objašnjavanje radnje ubija u pojam. Skoro svaka druga scena sastoji se od jednog lika koji govori drugima što se događa / što će se dogoditi / kako je došao do tog zaključka / što je napravio da bi nešto drugo napravio i slično. Kraj filma mi je bio presmiješan i motivacija glavnih zlikovaca glupa je i goli klišej. Anđeli i demoni i dalje je jedini film u ovom serijalu koji mi se zapravo sviđa i žao mi je što je Inferno završio na ovom popisu.

 

 

 

 

  1. The 5th Wave

The 5th Wave još je jedna adaptacija popularnog romana za mlade koja ne donosi ništa novo. Adaptacije YA romana imaju svoju vlastitu formulu. Da vidimo uspijeva li ovaj film u „razbijanju“ formule. Glavni ženski lik? Da. Ljubavni trokut (uključujući jednog dječaka/muškarca koji nije ljudsko biće)? Da. Postapokaliptično društvo (distopija)? Da. Djeca su budućnost, odrasli su zlikovci? Da. Film služi kao reklama za nastavak i uništava inače dobru priču ljubavnim klišeijma? Da. Uvodna naracija glavnog lika koja nam govori sve što se događa na ekranu, a to možemo i sami zaključiti + monolog na kraju filma koji služi kao cliffhanger? Da. Ukratko, ova katastrofa nije vrijedna daljnjeg opisivanja jer je kao i svaka druga YA adaptacija. Bolje pogledajte The Hunger Games opet.

 

 

 

 

 

  1. The Darkness

The Darkness je film strave redatelja Grega McLeana s Kevinom Baconom u glavnoj ulozi. Priča prati dječaka s autizmom koji pokupi nekoliko kamenčića na obiteljskom izletu i kad dođu kući, počnu se događati čudne stvari izazvane demonima iz tog kamenja koje je klinac pokupio. Genijalno. Mora li se išta više reći? Film je nimalo strašan, zbog nekih besmislenih situacija više je smiješan no strašan. Gluma je u redu, ali s ovakvim scenarijem čudim se kako je uspjela ispasti „u redu“. Jumpscare iza svakog ugla. Nula napetosti. Katastrofalno glupa priča. Svaki horror klišej koji možete zamisliti naći ćete u ovom filmu. Ne gubite vrijeme. Radije pogledajte Wolf Creek istog redatelja, ne mogu vjerovati da je ta dva filma režirao isti čovjek.

 

 

 

 

 

  1. Alice Through the Looking Glass

Alice Through the Looking Glass nastavak je Burtonova filma iz 2010. Alice in Wonderland, samo bez Burtona. Ovaj put film je režirao James Bobin (The Muppets (2011.), Da Ali G Show). Film izgleda kao da je u potpunosti snimljen na zelenom platnu. Cijeli flim jedna je velika animacija i ništa ne izgleda stvarno. Sve je animirano, sve je lažno. Film traje gotovo dva sata, ali osjećao sam se kao da traje osam. Dosadno i nezanimljivo iskustvo koje nikada ne želim ponoviti. Ne znam zašto ovo uopće postoji. Nepotreban cashgrab koji nikako ne bih preporučio. Gluma je solidna, ali film je daleko od toga, ako se ovo uopće može i nazvati igranim filmom.

 

 

 

 

 

6. Ghostbusters

Ghostbusters je remake istoimenog filma iz 1984. godine u režiji Paula Feiga. Ovaj je film uvreda originalu. Svi likovi koji su bili muškarci u prvom filmu sada su žene i vice versa. To je izazvalo velik hate na internetu i iako sam se i dalje nadao da će film možda ispasti dobro jer nikad ne vjerujem najavama, žao mi je što moram reći da je ovo sramota. Nemam ništa protiv glumica u filmovima, svaka od njih imala je dobre filmove, ali ovaj film nije za njih. Film me nijednom nije uspio nasmijati, šale su bile čisti promašaji. Teško je opisati kako sam se osjećao tijekom filma. Pogledao sam obje verzije, produženu i theatrical, ali jedino što se promijenilo jest da u extended verziji mučenje traje duže. Čak su i efekti loši. Original iz 1984. izgleda bolje od ovog filma! Pobogu, ubili su Billa Murraya u filmu. Ghostbusters je sramotan film koji nikada nije smio biti snimljen.

 

 

 

 

  1. TMNT 2: Out of the Shadows

TMNT: Out of the Shadows nastavak je TMNT filma iz 2014., ali ovaj put film je režirao Dave Green. Iako je bolji od prethodnog što se tiče glavnih likova (kornjače se konačno ponašaju kako su se ponašale i u animiranim serijama, a nisu jezivi mutanti s perverznim smislom za humor), gori je što se tiče sadržaja. Ovo je prvi put da vidimo jednog od najpoznatijih i najboljih zlikovaca iz serije, Kranga, u igranom TMNT filmu, ali nažalost, potraćen je. U filmu ga vidimo na jedva 10 minuta, ako i toliko. Shredder je ovaj put, napokon, čovjek u odijelu, a ne robot kao u prvom filmu. Najgora je stvar u filmu izlaganje likova. Svaki lik ima potrebu reći što se upravo dogodilo i što će se dogoditi. Cijeli je film, uglavnom, samo objašnjavanje što se događa na ekranu, tj. film tretira svoju publiku kao budale i to je žalosno. Akcija je solidna, ali priča je potraćena, sve je svedeno na klišeje i kraj filma jednak je kraju prvog filma koji je jednak kraju The Amazing Spidermana. Nema se što više reći o ovome osim da se držite filmova i serija iz 90-ih.

 

 

 

  1. 31

31 novi je film redatelja i glazbenika Roba Zombieja. Kao i svaki njegov prethodni film, ovo je smeće o kojemu uopće ne vrijedi govoriti. Svaki je lik redneck za kojeg vas uopće nije briga tako da kada likovi u ovom filmu umru, osjećate više olakšanje negoli strah/tugu. Koncept je dobar, ali izvedba nije mogla biti gora. Priča prati petero ljudi zarobljenih u jednom cirkusu i ako prežive 12 sati u njemu, bit će pušteni na slobodu. U tih 12 sati napadat će ih različiti klaunovi, a oni će se morati obraniti. Je li barem akcija dobra? Nije. Rob Zombie ne zna režirati filmove. Kad god je na redu akcijska scena, on samo trese kameru i ne može se vidjeti što se događa. Ukratko, ne mogu reći da sam razočaran jer nisam puno ni očekivao, ali ovo je jednostavno smeće. Rob Zombie treba se držati što dalje od režiranja i što bliže glazbi.

 

 

 

 

 

  1. God’s Not Dead 2

God’s Not Dead 2 film je redatelja Harolda Cronka. Prvi dio bio mi je najgori film 2014. godine pa možete zamisliti sreću koju sam osjetio kad sam vidio najavu za nastavak. Film prati priču jedne profesorice povijesti koja odgovori na pitanje učenika o Isusu i završi na sudu zato što je spomenula Isusa na satu. Da. To je priča. Ovo je nevjerojatno nerealan film koji ima iste probleme kao i prvi dio. Svi su kršćani prikazani kao najbolji, ali i najpotlačeniji ljudi na svijetu, dok su svi nevjernici (uključujući i ostale vjere) prikazani kao najgori ljudi koji samo žele zlo drugima. Film je čista propaganda i ne vidim njegov cilj. Čitao sam mnogo na forumima o ovom filmu i primijetio kako i većina kršćana misli da je ovo uvredljiv i nemoralan film koji stvara pogrešnu sliku o svijetu. Film ima još mnogo drugih problema, ali ovaj najviše smeta. Na našu nesreću, najavljen je i treći film.

 

 

 

 

  1. The Other Side of the Door

The Other Side of the Door najdosadniji je film strave koji sam ikad pogledao (da, gori je od Exorcist II: The Heretic). Nema smisla pisati o ovom filmu, ne želim izazvati sjećanja na njega, samo ga zaobiđite. Ako vam zvuči zanimljivo, vjerujte mi nije, i ja sam upao u tu zamku.

 

 

 

 

 

 

 

  1. Suicide Squad

Suicide Squad drugi je film u DCU-serijalu filmova i najgori film prošle godine, po mojem mišljenju, naravno. Prvih 20 minuta filma izgledaju kao 10 najava za filmove samo nabacane jedna nakon druge. Nije ni toliko iznenađujuće kad shvatite da je film zapravo djelce kompanije koja radi najave za filmove. Nakon tih 20 minuta naracije i izlaganja, svi se likovi upoznaju i odlaze u grad da spriječe najgoreg i najsmiješnijeg zlikovca ikada, Enchantress. Zatim slijedi sat vremena napucavanja nepoznatih čudovišta. Na kraju pobijede Enchantress dinamitom. Da. To je film. Nekada ta formula može dobro ispasti (The Raid, Dredd, Sucker Punch…), ali ovaj film nisu stvorili ljudi koji žele napraviti dobar film. Ovo je jadan cashgrab. Gluma je loša, osim Willa Smitha u ulozi Deadshota. Efekti su, začudo, katastrofalni. Likovi su nedovoljno razvijeni i previše ih je pa je nemoguće napraviti razumljiv film. Pogledao sam ga triput, uključujući i produženu verziju, ali svakim gledanjem sviđao mi se sve manje i manje. Soundtrack se sastoji od popularnih pop i rock pjesama koje ne idu uz film i dodane su samo zato da bi film bio „zabavniji“. Mogao bih još puno toga reći o ovom filmu, ali ne želim odugovlačiti. To je to. Suicide Squad najgori je film 2016. godine!

Komentari