Vjerojatno ste čuli za origami. A za kusudamu? Ako zamislite umijeće savijanja papira u pravilnim matematičkim sukladnim/sličnim/simetričnim formama, to je kusudama. Poliedri, a posebno pravilni poligoni, bili su tijekom povijesti jako važni i matematičarima i umjetnicima. Leonardo da Vinci nacrtao je brojne slike poliedara u rukom pisanom izdanju Božanskog omjera Luce Paciolija. Danas se čuva u biblioteci Ambrosiana u Milanu. Leonardo se pravilnim poliedrima koristio za razumijevanje perspektive u slikarskim djelima.

Origami je stara japanska vještina savijanja papira. Najpoznatiji Sadakini ždralovi samo su djelić prave umjetnosti. Matematičarima je posebno zanimljivo proučavanje matematičkih zakonitosti prilikom savijanja papira. Poznati problem trisekcije kuta prisutan je i u origamiju. Kusudame su izradili učenici 4. b u sklopu projekta Stereometrija.

Marina Njerš, prof.

Komentari