Nastavljamo objavljivati najbolje učeničke osvrte nastale na satu Likovne umjetnosti. Vjerujemo da će vas zanimati umjetnine koje su gimnazijalci odabrali i kritički promotrili. Morena Pintarić odabrala je minijaturnu staklenu skulpturu koja prikazuje borbu mrava i čovjeka.

Ant vs. Man naziv je minijaturne skulpture koju je izradio engleski kipar Willard Wigan. Minijaturna skulptura veličine je 0.005 mm i može biti viđena jedino pod mikroskopom. Man je rađen od sitnih komadića stakla, a Ant je prava životinja. Willard W. se tijekom izrade skulptura koristi alatima koje je sam napravio. Dlačice s muhine glave služe mu kao kist kojim boji staklo, a dlačice otkida mrtvoj muhi. Potrebno mu je oko šest tjedana da napravi jednu skulpturu. Na skulpturi radi između otkucaja srca kako bi smanjio drhtanje ruku, a izrađene skulpture stavlja u ušicu igle. Izabrala sam skulpturu Ant vs. Man jer nju nije smjestio u ušicu pa se može otprilike predočiti kako je skulptura malena. Sviđa mi se kako svojim radovima želi pokazati da i male stvari mogu biti cijenjene i jednako vrijedne kao i velike. Divim mu se zbog same ideje da napravi nešto tako maleno što je oku nevidljivo, a i činjenice da je u tome uspio. Divim se njegovoj strpljivosti, iznimnoj koncentraciji koju mora imati tijekom izrade jer i sasvim mala nepažnja razara sve i mora započeti iznova. Minijaturne skulpture počeo je raditi zbog ideje iz djetinjstva – da mravima napravi kućicu od komadića drva i stakla.

Morena Pintarić, 4. b

 

 

Komentari