Autori: Magdalena Kuštelega i Vedran Hraščanec

Upoznavši obilježja funkcionalnih stilova, maturanti su neka klasična djela saželi razgovornim stilom.

Marcel Proust, Combray

Popij malo čaja! Popij malo čaja! Ma popij čaja!

Došel sam doma i štel sam brže šmugnuti u svoju sobu tak da me mama ne vidi jer sam bil zbediran, al nisam uspel. Čim sam ušel, odma je počela sa spikom kak se to oblačim, da bum se prehladil, bla, bla, bla – nisam baš puno slušal, al znam da je puno toga namljela. Ne znam kak, al uspela me nagovorit da si malo s njom sednem. To joj nije bilo dost, još mi je i nekakve kekse matmazel il tak nekaj porinula pod nos tak da sam ih moral pojesti, a kak sam se navodno smrzel, moral sam si i čaja od lipe spiti. Ni mi se dalo žvakati pa sam matmazela del u čaj da se razmoči. Brže-bolje sve skupa del sam v zube i onda sam se razpametil. Svega sam se setil! Svake nedelje mi je to teta Leonie nosila v krevet dok sam još bil dete. Pa da, kak sam mogel zaboravit, tam su trg, kuće, birtija i putevi po kojima sam stalno bežal sim-tam. Kak mi je onda bilo lepo – e, da mi se vrnuti u ta vremena! Svakog detalja sam se setil, ko da je sve zišlo s te šalice čaja. Baš za ne verovat.

Magdalena Kuštelega, 4. c

William Shakespeare, Hamlet

Tri murjaka vidla su duha bivšeg kralja pak su si mislili kaje čovječe pa su to rekli Hamletu. Dok je Hamlet bil na straži isto je videl duha koji mu je rekel da ga je Klaudije otroval nakon čega se Hamlet zaklel da ga fakat bu osvetil. Kralj i kraljica imali su svate, al Hamlet ni došel, al dok su glumci bili, pak je došel i zderal se na kralja. Hamlet je bil zacopan u Ofeliju i svi su hteli svate. Hamlet je slučajno propičil Polonija pa ga je kralj poslal v Englesku kaj on nije trpil pa se vratil i saznal da se Ofelija utopila. Hamlet i Laert su se fajtali s mačevima kaj su imali otrov na sebi za kaj nisu znali. Kraljica je popila vino koje je isto bilo otrovano pa je hmrla pak je Hamlet propičil Klaudija. Koji pomor! Samo je frend Horacije preživel.

Vedran Hraščanec, 4. c