Piše: Ema Vorkapić, 2. c

Shema školskog voća i povrća vrlo je uspješna mjera kojoj je cilj oblikovanje prehrambenih navika djece školske dobi i povećanje udjela voća i povrća u svakodnevoj prehrani. U primjeni je od 2009. godine, a u Hrvatskoj se provodi već treću godinu zaredom. Shema funkcionira na način da se djeci u škole, jednom tjedno tijekom cijele školske godine, dostavlja voće i povrće. U školskoj godini 2014./2015. bilo je uključeno 10,2 milijuna djece u više od 68 773 škola. Prednost ima svježe voće i povrće poput jabuka, naranča, krušaka, šljiva, a djeca su također uživala u posjetu farmama i školskim vrtovima. Ove školske godine Shemu školskog voća i povrća uvela je i naša škola. Za izjavu smo zamolili gospodina ravnatelja Vjekoslava Robotića i evo što nam je rekao:

„Podržavam projekt jer je voće besplatno, garantirano zdravo i jer rijetko tko od vas svaki dan odnosno svaki tjedan nosi jednu ili dvije voćke od kuće u školu. Malo se brinem kad ostane viška. Projekt predviđa da svaki učenik škole, isključivo učenik, dobije jednu voćku… Brinem se što voća ponekad ostane i učenici ne uzmu, vjerojatno nisu dobro informirani iako je sve na školskoj mrežnoj stranici.“

Gimnazijalci, od sljedeće srijede pod velikim odmorom ne zaboravite uzeti svoj voćni obrok! 🙂

Komentari