Alen T. ispred Berlinskog zida

Zagreb zamijenio Aarhusom

Alen Trgovčević, bivši učenik naše škole, već više od godinu dana svoje studentske obveze izvršava  na  studiju kemije i biotehnologije na Akademiji primijenjenih znanosti u Aarhusu (Danska). Kako kaže, želja za studiranjem u inozemstvu javila mu se još u 3. razredu gimnazije, a od svojih ciljeva nije odustajao. U razgovoru s Alenom otkrivamo kako je to zapravo studirati u inozemstvu i koje se sve pogodnosti mladima pružaju u Danskoj.

Strani student u Danskoj može očekivati besplatno obrazovanje svjetske klase u različitim područjima poput inženjeringa, prirodnih i društvenih znanosti te IT-a. U Danskoj je visoko obrazovanje usmjereno na osmišljavanje rješenja za realni svijet. Tradicionalna predavanja kombinirana su u suradnji s industrijom i pedagoškim metodama koje promiču sposobnosti studenata da stečena znanja pretvore u nova inovativna i praktična rješenja. Danski obrazovni sustav potiče kreativnost, inovativnost te kritičko i analitičko razmišljanje. Osim što je visoko obrazovanje besplatno, u Danskoj se nudi velik izbor međunarodnih programa na engleskom jeziku, a dobro plaćeni studentski poslovi dodatna su pogodnost za novčanu potporu. Također, svi zainteresirani studenti mogu besplatno učiti danski jezik. (http://x-ica.com/besplatno-studiranje-u-europi/)

 

Što Te potaknulo na studiranje u inozemstvu?

Prvenstveno, želja za avanturom. Godine kada se završava srednja škola obično su one u kojima svi misle da sve mogu i da je sve ostvarivo, ali onda najčešće to ostave za sutra. Meni je želja za studiranjem u inozemstvu ušla u glavu u 3. razredu, ako se ne varam, i jednostavno me nije puštala. Na kraju sam odlučio vidjeti što se sve nudi i vidjeti što mogu postići i kako su prolazile prijave i dani, meni su jednog dana samo javili da sam primljen.

Najbitnije je da svaki maturant vodi brigu o vremenu, o rokovima upisa. Osim toga nema ništa toliko posebno, osim ocjena, naravno, i dobrog prosjeka.

Što bi svaki maturant trebao imati na umu prije nego se upisuje na željeni fakultet u inozemstvu?

Najbitnije je da svaki maturant vodi brigu o vremenu, o rokovima upisa. Osim toga nema ništa toliko posebno, osim ocjena, naravno, i dobrog prosjeka. Meni se na primjer čak i nije toliko gledala sama matura. Još jedna od prednosti možda su i hobiji jer fakulteti više gledaju vas i vaše iskustvo, vještine i motivaciju, a ne toliko ocjene.

Koja su bila Tvoja očekivanja prije samog odlaska u Dansku? Uostalom, zašto si odabrao Dansku – što Te privuklo da svoje visoko školovanje započneš ondje?

Najviše me privukao tip studija, teorijski, ali i praktični. Danci vješto spajaju naučenu teoriju s praksom i studente potiču da uče razmišljanjem, a ne doslovnim učenjem i „štrebanjem“ knjige. Osim toga, tijekom svog obrazovanja steći ću i godinu i pol radnog staža, koji omogućuje faks, a pomoći će mi u daljnjem traženju posla. No, jednako kao bitnost faksa, u Dansku me privukao i način života studenata jer svi studenti koji rade dobivaju i stipendiju i kada se oboje zbroji, sam student može živjeti neovisno o roditeljima i dobiti tu neku višu notu samostalnosti koju možda studenti u Zagrebu nemaju.

Kako su Tvoji roditelji i sredina prihvatili tu odluku, podržavaju li Te?

Podržavaju, ali me i stalno pitaju kada ću se vratiti.

Koliko si se brzo snašao i prilagodio stranoj državi?

Dosta brzo, bilo je tu i tamo nekoliko problema, ali ljudi su tvarno ljubazni i uvijek su spremni pomoći ako se nađeš u nevolji. 🙂

Ispiti su otvorenog tipa, možemo se koristiti laptopom za pretraživanje bilješki, a i potražiti na internetu.

Po čemu se studiranje u Aarhusu razlikuje od studiranja u Zagrebu?

Najviše se razlikuje po praksi koja čini više od 50 posto nastave ovdje, tako da imamo priliku i primijeniti usvojeno znanje i još više naučiti o tome uz rad. Osim toga, razlika je i u broju predmeta, ja ih npr. Imam 2 – 3 po semestru. Ispiti su otvorenog tipa, možemo se koristiti laptopom za pretraživanje bilješki, a i potražiti na internetu.

Jesi li zadovoljan gradom u koji si došao, što sve može ponuditi mladim ljudima?

Aarhus je jedan od većih gradova što se tiče studenata, mislim da je čak drugi nakon Kopenhagena. Događaja i manifestacija uvijek ima i svaki se dan događa nešto novo u gradu.

Kako je uređen Tvoj fakultet? Kakva su iskustva s profesorima i ostalim kolegama?

S profesorima razgovaramo kao s kolegama, kao s prijateljima i uvijek su spremni pomoći i detaljnije objasniti ako nešto nije jasno tako da nitko nema straha pitati sve što želi.

Predstavlja li Ti jezik problem prilikom učenja određenog gradiva?

Gimnazijski nivo znanja engleskoga veoma je visok tako da nemam problema oko gradiva, jedini problem je to što mi se engleski možda malo iskrivio jer mi je grupa puna ljudi iz različitih zemalja čiji engleski i nije na toliko visokom nivou.

Koja su pozitivna, a koja negativna iskustva koja pruža studiranje u Danskoj?

Do sad sam imao samo pozitivna iskustva, nadam se da negativnih neće biti. Od samog  početka, dolaska u novu zemlju, upoznavanja novih ljudi i prilagođavanja novoj okolini stjecao sam nova i dobra iskustva. Uskoro idem na stažiranje u Njemačku, koje će isto biti odlično iskustvo, i kada završim školu, imat ću već radnog staža, a i mnoga poznanstva.

Nadam se da ću ostati u Danskoj jer su ljudi stvarno genijalni i radno okruženje je opušteno…

Misliš li se nakon završetka studija vratiti u Hrvatsku i svoju karijeru započeti ovdje?

Nažalost, ne. Nadam se da ću ostati u Danskoj jer su ljudi stvarno genijalni i radno okruženje je opušteno, bez stresa i ide onim tempom koji si sam postaviš. A, možda i završim u nekom toplijem kraju 😛

I za kraj, što bi poručio budućim studentima koji razmišljaju o odlasku na studij u inozemstvu?

Preporučio bih im da samo odu, ne razmišljaju previše i da ne daju nikome da ih spriječi u tome govoreći da će im biti teško snaći se u novom svijetu jer to, naravno, nije istina.

Razgovor vodila: Vedrana Strmečki, 4. c

Komentari