Međunarodni dan obitelji proglasili su Ujedinjeni narodi 1989. godine, a u svijetu je prvi put obilježen 15. svibnja 1994. pod sloganom: Da obiteljski dan ne čine stvari, nego srdačni odnosi roditelja i djece. Slogan je odraz značenja što ga međunarodna zajednica pridaje obitelji kao temeljnoj jedinici društva. Svake godine raznim se događajima obilježava taj dan, čime se podsjećamo da je obitelj temelj današnjeg društva, da se iz obitelji i obiteljskog okruženja stvaraju ljudi koji svojim karakterom, stavovima i vjerovanjima grade neki budući svijet. U današnje vrijeme, kad obitelj vrlo često nema ni vremena ni uvjeta da se razvija u zajedništvu i toleranciji, jako je važno osvijestiti si koliko je obitelj važna, koliko su nam vrijedni naši roditelji, braća, sestre, djeca, bake, djedovi… Svi su oni dio svakog pojedinog ljudskog bića, svi su oni važni u razvoju osobnosti pojedinca. Što kvalitetniju, tolerantniju, povezaniju obitelj imamo, veće su šanse da ćemo odgojiti i kvalitetnije, tolerantnije i povezanije društvo.

Vesna Balent, prof.

Komentari