prof. dr. sc. Ivica Puljak

INTERVJU: prof. dr. sc. Ivica Puljak, Fakultet elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje, Split

Posjetitelji Dana za znanost mogli su prisustvovati raznim predavanjima, a jedno od njih bilo je predavanje gospodina Ivice Puljka. U predavanju koje je oduševilo publiku približio je znanost mladima kao nešto u čemu se uživa, a ne kao nešto nepristupačno i zahtjevno

velikom ljubavi prema tome što radi, prisutnima pokušavao dočarati koliko je svemir velik, koliki je planet Zemlja u cijelome svemiru, koliko zvijezda ima te koliko je atoma u čovjeku. U šali je poručio kako nam nitko ne može reći da nismo privlačni. Što je naša masa veća, to je i naša privlačnost veća. Kada nam netko kaže da smo za nešto krivi, prof. Puljak savjetuje da uzvratimo: „Nismo mi krivi, kriva je elektromagnetska sila!“ jer ona zapravo „upravlja“ nama. Govorio je o velikom projektu na kojem je radio 20 godina kako bi na kraju otkrili Higgsov bozon.

Zašto ste odabrali temu Priča o svemiru i Higgsovu bozonu ?

Zato što mislim da je zanimljiva. U biti priča o tome kako je nastao svemir, kako je evoluirao i kako mi znamo da su se takve stvari dogodile, a u drugom dijelu predavanja govorio sam o nečemu što smo mi radili, tj. pronašli Higgsov bozon, i nadam se da je to motivirajuća priča za učenike.

Danas se održava Dan za znanost u našoj školi. Što mislite o ovakvom modelu popularizacije znanosti?

Mislim da je to izvanredno! Odlična stvar! Svaka čast, divim se vašoj školi, ravnatelju i vašoj profesorici Furkes. Smatram da je ona jedna od najaktivnijih i najboljih profesorica u Hrvatskoj!

Što vidite kao najveći izazov znanosti u budućnosti?

Današnja je znanost jako interdisciplinarna i ljudi koji se bave znanošću moraju jako puno stvari povezivati. Ima puno pitanja na koja mi ne znamo odgovor i u svojem sam predavanju neka od tih pitanja i nabrojio. U znanosti ima mnogo izazova u svim područjima i sva su ta područja na neki način zanimljiva. Danas se zanimljivim područjima znanosti smatraju kemija, biologija, fizika itd. Smatram da su sve znanosti važne i vrijedne i da naročito nama u Hrvatskoj treba dobrih znanstvenika u svim područjima.

Što biste istaknuli iz svoga područja, a da bi današnjim generacijama bilo zanimljivo i potaknulo ih da se bave njime?

Mislim da su zanimljive fundamentalne znanosti u kojima mi proširujemo granice znanja u fundamentalnom području. Ispitujemo kako je svemir nastao, kako je evoluirao, od čega se sastoji itd., a to je istovremeno i jako tehnološki zahtjevno područje u kojem razvijamo različite tehnologije jer ono što mi radimo ne možete kupiti u dućanu. Ne možete vi kupiti instrument koji smo mi napravili. Mi ga moramo izmisliti, a do sada smo izmislili različite tehnologije koje se kasnije koriste u svakodnevnom životu. Cijela znanost izuzetno je zanimljiva, ona je jako dinamična. U jednom periodu života radite jedne stvari, onda naučite druge stvari pa naučite treće stvari i tako cijeli život učite i saznajete nove stvari. Mislim da je to jedna od najljepših dimenzija znanosti.

Mislite li da se mladima danas pruža dovoljno sadržaja u vezi sa znanošću?

Mislim da da. Uvijek to može bolje i treba biti bolje i treba biti više toga, ali smatram da već sada ima dosta toga. Meni se čini da sada ima mnogo više toga nego kad sam ja bio mlad. Tada je bilo manje mogućnosti i znanje nije bilo toliko široko. Nije bilo puno ovakvih manifestacija. Mislim da vi danas živite u najboljem vremenu ikad i da vi morate biti izuzetno sretni jer imate mnogo više mogućnosti pred sobom, mnogo više nego što smo mi nekad imali.

Škola mi je dobro išla jer sam apsolutno uvijek slušao što se događa na satu. Ja sam uvijek pratio svog učitelja. To je dobro zato što ionako sjedite na satu i najbolje je to vrijeme dok sjediš iskoristiti da naučiš.

 

Imate li kakvu poruku za današnje školarce?

Imam! Kad se vratim u školske dane i razmišljam što mi je najviše pomoglo da mi školovanje ide tako dobro, vidim da je razlog što sam apsolutno uvijek slušao što se događa na satu. Ja sam uvijek pratio svog učitelja. Čak je učitelj u osnovnoj školi govorio da se on mene boji koliko ja gledam u njega, a kasnije sam tek shvatio zašto je to dobro. To je dobro zato što ionako sjedite na satu i najbolje je to vrijeme dok sjediš iskoristiti da naučiš. Tako kada dođeš doma možeš raditi druge stvari, a ne moraš svoje slobodno vrijeme trošiti da ponovno naučiš ono što si trebao naučiti dok si sjedio u školi. To je poruka koju vam želim prenijeti. Nisam ja to radio zato što sam tada to znao, nego sad vidim da je to bilo dobro. Ja sam to radio jer sam mislio da to tako treba, da to svi rade. I još jedna važna stvar, slušajte svoje učitelje – oni su vam najvažniji ljudi u životu pored roditelja i oni vam svi žele dobro.

Intervju vodila: Patricia Rašan, 2. a

Predavanje prof. dr. sc. Ivice Puljka Priča o svemiru i Higgsovu bozonu oduševilo je prisutne pa prenosimo izjavu jedne naše profesorice: “On je stvarno zaljubljen u to što radi, a najveća vrijednost je ta njegova sposobnost da o kompliciranim stvarima tako jednostavno i šaljivo govori – širi zarazu oduševljenja…”

 

 

Komentari