Održan i treći Dan za znanost

Dan za znanost projekt je Gimnazije „Fran Galović“ pokrenut 2014. godine s ciljem popularizacije znanosti. Njegova je vrijednost odmah prepoznata i nagrađena: Središnji koordinacijski odbor akcije Gradovi – prijatelji djece dodijelio mu je Povelju za naj-akciju. Ovogodišnje izdanje okupilo je brojne znanstvenike i ponudilo niz radionica i predavanja za razne uzraste

Ove je godine Dan za znanost održan 4. lipnja s početkom u 10.00 sati. Znanstvene čarolije, zanimljive pokuse i atraktivna predavanja predstavilo je preko 80 edukatora, studenata i profesora iz različitih dijelova Hrvatske. Glavna je organizatorica projekta profesorica Marina Furkes, a pokrovitelj projekta Koprivničko-križevačka županija.

Dan za znanost i naša škola oduševili su mnoge pa smo tako od svih edukatora i predavača dobili obećanje da sigurno dolaze i sljedeće godine. Novinari su neumorno obilazili štandove, pratili predavanja i pripremili vam iscrpno izvješće.

„Vrlo je bitno istaknuti da svi ti ljudi dolaze dragovoljno, bez ikakve naknade, s ciljem promocije znanosti“, rekao je ravnatelj Vjekoslav Robotić istaknuvši da je entuzijazam znanstvenika ono bez čega ovaj projekt ne bi bio moguć.

 

Lego Mindstorms

Radionicu Lego Mindstorms predstavili su studenti zagrebačkog PMF-a Marko Damjanović, Antonija Senić i Kristijan Gugec. Studenti su predstavljali lego slagalice koje imaju ugrađena računala. Takvom vrstom slagalica mi možemo crtati, igrati se, a na neki način i „manipulirati“. Ovaj mali robot potiče na kreativnost, programiranje i maštovitost, što je posebno zainteresiralo najmlađe.

Genska terapija

Predavanje o genskoj terapiji održala je doc. dr. sc. Petra Korać sa Zavoda za molekularnu biologiju Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Zagrebu. Predstavila je mogućnosti i prednosti korištenja genske terapije u liječenju različitih zasad neizlječivih bolesti kod ljudi. Istaknula je koliko je važan aspekt bioetike u ovakvom pristupu liječenju. Profesorica Korać pružila je zanimljiv uvid u važeće regulative nekih europskih zemalja naglasivši da su najveći etički izazovi u području genske terapije tek pred nama.

Printanje hrane

Radionicu su proveli djelatnici Znanstvenog piknika, Udruge Profesor Baltazar i 123printa d. o. o. Čakovec. Prikazani 3D printer hrane najviše je privukao mlađe generacije. Taj „mali izum“ svidio se mnogima. Sljedeće godine očekujemo još više ovakvih genijalnih izuma i nadamo se da će se vijest o tome proširiti.

Kemija

Znanstvene čarolije volonterski su projekt Studentske sekcije Hrvatskog kemijskog društva. Cilj je projekta popularizacija znanosti među djecom i mladima. Mihael Eraković, Petar Štrbac i Edi Topić izveli su niz vrlo atraktivnih pokusa. Pokazali su nam kako nastaje svjetlost, a u provođenju pokusa koristili su se kiselo-baznim indikatorima. Osim Duge u epruveti i Lava lampe, bilo je tu i pirotehničkih pokusa (Vatromet) te Crtanje po mlijeku, Ljigavci, Čarobni ljubičasti sok, Hodajuća voda i dr. Rekli su nam kako je Dan za znanost fenomenalan način promicanja znanosti.

Energetika i kemija obnovljivih izvora energije

Što je to energija i kako se pretvara iz jednoga oblika u drugi, znatiželjnici su mogli naučiti na ovoj interaktivnoj radionici. Gosti sa zagrebačkog Fakulteta kemijskog inženjerstva i tehnologije, magistar primijenjene kemije Vedran Kojić, magistar inženjer elektrotehnike i informacijske tehnologije Goran Kutlača i student Domagoj Šubarić, govorili su o korisnosti i primjenjivosti Sunčeve energije kao obnovljiva izvora energije.

Fleksagoni

Ela Ranković, Ana Milinović i Maja Štefančić, studentice PMF-a i Farmaceutsko-biokemijskog fakulteta, predstavile su zanimljive fleksagone. Fleksagoni su matematičke slagalice načinjene od papira u obliku mnogokuta. Mogu se okretati s različitih strana, a cilj je spojiti jednu boju. Ova igra može zabaviti i djecu i odrasle. Studenticama se sviđa Dan za znanost jer smo svi aktivni.

Čarobnjaci u akciji

Radionicu Čarobnjaci u akciji predstavili su Zdenko Mindum i Mario Mikulić sa CFIIV-a „Ivan Vučetić“. Posjetitelji su mogli vidjeti otiske papilarnih linija vlastite šake koji su jedinstveni za svakoga. Predavači su nam rekli kako je ova stvar za njih super i fenomenalna te pomaže mladima da nauče nešto novo i zanimljivo.

Forenzika

Forenzika je ove godine pravi hit u GFG-u. Studenti Biološkog odsjeka zagrebačkog PMF-a Karlo Skube, Iva Šutevski, Marinela Jelinčić, Klara Krmpotić i Doris Stepić, pod vodstvom doc. dr. sc. Inge Marijanović, pokazali su nam što rade biolozi u forenzici te kako to dlake, kukci, krv, DNA i drugi materijali mogu pomoći u pronalasku ubojice. Ova je radionica privukla mnogo učenika jer su mogli mikroskopirati žive kukce, dlake i drugo.

Psihologija u serijalu Igra prijestolja

Odlično odabran naziv predavanja (The mind is dark and full of terrors) privukao je u Samsungovu učionicu mnoge znatiželjnike. Evo što nam je o sadržaju rekla studentica Dubravka Pešorda, univ. bacc. psych.

Game of Thrones jako je popularna serija, osobito među mladima, pa sam pretpostavila da će biti puno učenika na predavanju. U njoj se događaju različite stvari te ju osobno volim, a zanimali su me razlozi zašto ju ljudi gledaju i što se zapravo događa s likovima u seriji. Smatram da je svaki način popularizacije znanosti dobar način. Jako je dobro vidjeti kako znanost možemo povezati s nečim svakodnevnim, da znanost i gledanje serija zapravo nisu odvojeni. Već sam treći put ovdje i smatram da je organizacija Dana za znanost odlična, škola mi je vrlo lijepa te su učenici vrlo uslužni pa dajem sve pohvale. Obavezno dolazim i sljedeće godine.

Matematičke igre za osnovnoškolce

Profesorice Martina Šmit i Katarina Bošnjak pokazale su u radionici koliko matematika može biti zabavna te da se uz igru lakše uči.

Kolegica i ja odabrale smo ovu radionicu koja je bila predviđena za osnovnoškolce, no mogao je sudjelovati tko god je htio. Ja radim u osnovnoj školi pa sam vidjela kako je djeci zabavno učiti kroz igru, pogotovo za ponavljanje nekog gradiva, na kraju lekcije itd. Ovakav način popularizacije znanosti je dobar, sviđa se i meni i djeci te roditeljima. Organizacija i škola su odlični, sviđa mi se škola jer je moderno uređena. Ovdje smo već drugi put, a stižemo i sljedeće godine!

Martina Šmit, mag. educ. math. et info.

Zdrava slagalica

Martina Popić, Monika Svetec i Dajana Šulavjak, studentice Prehrambeno biotehnološkog i Farmaceutsko-biokemijskog fakulteta iz Zagreba, ponudile su odgovor na pitanje kako se pravilno hraniti.

Ovu smo radionicu organizirale prvenstveno iz razloga što smatramo da je važno educirati ljude o pravilnoj prehrani, koja je posebno važna u mladoj dobi jer nam ona kasnije donosi zdravstvene prednosti. Važno je podučiti djecu u školama, no i njihove roditelje jer oni toj djeci pripremaju obroke. Ja sam osobno za ovakav način popularizacije znanosti zato što je jako interaktivan, ljudi su zainteresirani te mogu saznati puno provjerenih informacija. Škola mi se sviđa i smatram da ste sve lijepo organizirali i priredili. Doček je bio lijep, zbor je jako lijepo pjevao. Nismo sigurni stižemo li sljedeće godine, no vidjet ćemo.

Martina Popić, studentica Prehrambeno tehnološkog fakulteta

Izuzetno sam zadovoljna brojem posjetitelja, predavačima i edukatorima te radom učenika koji su sudjelovali u organizaciji.

Marina Furkes, prof.

Svečanosti otvorenja svoj su doprinos dali Djevojački zbor pod ravnanjem profesorice Dragice Bedenik-Boltek, učenici Petar Kukec, Petra Balija i Mihael Kramarić te bivši gimnazijalci Ivan Orehovec i David Prelogović, koji su i otvorili ovogodišnji Dan za znanost. Da sve bude baš onako kako je isplanirano, timu na čelu s profesoricom Furkes pomogli su učenici 2. d i 3. d razreda, a ravnatelj Vjekoslav Robotić dodijelio im je 9. lipnja posebna priznanja za uspješnu organizaciju i realizaciju.

Nije bilo lako do najsitnijih pojedinosti osmisliti provedbu ovako zahtjevnog projekta, zato čestitamo!

 

[Best_Wordpress_Gallery id=”3″ gal_title=”Dan za znanost”]

Prilog pripremio: Ivan Sršić, 3. c

 

 

Komentari