Filozofski café već je dvadesetak godina rasprostranjen oblik filozofske prakse koji je počeo u Parizu. Od tada je u različitim oblicima održan u velikom broju zemalja. Prvi put u Hrvatskoj bio je održan 2013. godine u okviru programa Filozofije za umirovljenike koji je vodio Zoran Kojčić, filozof, autor, profesor filozofije i hrvatskog jezika te student doktorskog studija filozofije na Sveučilištu u Sofiji. Ujedno je bio i gost moderator rasprave u filozofskom caféu u našoj školi.

Sudionici ovog caféa bili su učenici četvrtih razreda (i jedna učenica trećeg), organizatorica je bila profesorica Sanja Suton, a domaćin ugodnog prostora knjižnice u kojem se raspravljalo uz čaj, kavu i grickalice, bila je naša knjižničarka, profesorica Anka Simović.

Nakon što je moderator profesor Kojčić iznio pravila rasprave, učenici su u obliku pitanja i uz kratko obrazloženje mogli predložiti teme o kojima su željeli raspravljati. Evo što su predložili:

Bi li dozvole za nošenje oružja povećale stopu kriminala?, Jesu li ljudi danas više religiozni ili se okreću ateizmu?, Isplati li se živjeti ako nakon života nastupa smrt (i nema ničeg)?, Postoje li duhovi?, Zašto se ljudi toliko protive zdravoj prehrani?, Imaju li žene jednaka prava kao i muškarci?

Tema Imaju li žene jednaka prava kao i muškarci? odabrana je izglasavanjem. Uslijedila je vrlo dinamična i produktivna rasprava u kojoj su učenici razmijenili mišljenja, pitanja, argumente i stavove. Na kraju rasprave učenici su podijeljeni u tri grupe, a svaka je trebala dati odgovor na početno pitanje kao oblik zajedničkog zaključka.

Zaključci grupa bili su sljedeći:

  1. Pravno, žene imaju jednaka prava, ali ne i u praksi jer nemaju jednaku startnu poziciju.
  2. Uz jednaka prava trebale bi doći i jednake odgovornosti.
  3. Žene i muškarci nisu ravnopravni na biološkoj osnovi, ali su ravnopravni na intelektualnoj razini.

Za kraj aktivnosti svaki je učenik trebao vježbom konceptualizacije u samo jednoj riječi opisati čitavo iskustvo filozofskog caféa. Evo nekih koncepata: zanimljivo, poučno, rasprava, proširivanje, nedorečeno, razmišljanje, super, sukob…

Nastavak slijedi u sljedećem filozofskom caféu jer ovo je tek početak.

Sanja Suton, prof.

Komentari