Od 10. do 15. listopada 2022. boravili smo u školi Istituto Tecnico Commerciale e Tecnologico Fossati-Da Passano u talijanskom gradu La Spezia u sklopu projekta Sharing European Values. U sastavu naše ekipe bili su učenici Lovro Rasinec, Vilim Miklošić, Klara Miklošić, Nives Tomiek, Patricija Mađerić, Bruna Lukša, Iva Tonklin, Lucas Gečić, Borna Mikačić i Linda Terzić te  profesorice Mišela Lokotar i Petra Porić.

Prvog dana, odnosno noći, nakon duge vožnje autobusom smjestili smo se u naš hostel u centru La Spezije. Tamo smo se proteklih dana osjećali dobrodošlo i uživali smo u gostoprimstvu koje su nam vlasnici hostela pružali. S obzirom na to da ovog puta nismo bili u domaćinskim obiteljima, hostel je postao naš dom na tjedan dana. Sljedeće dane proveli smo u školi upoznavajući se s talijanskim učenicima i profesoricama. Njihov prijateljski stav uljepšao nam je boravak ondje. Predstavili smo naš grad i školu, a u četvrtak smo s učenicima domaćinske škole proslavili Dan Erasmusa. Povodom toga, talijanski su nam učenici predstavili brojne Erasmus projekte u kojima su sudjelovali ili još sudjeluju pa smo tako vidjeli mnogo zanimljivih prijašnjih projekata, učeničkih izlaganja i videa. Sudjelovali smo u brojnim radionicama kao što su kvizovi te smo tako proširili znanja o projektu i Europi te knjižnicama. Razmijenili smo mišljenja o čitanju, najdraže knjige i likove, a za vrijeme cijelog putovanja dobro smo uvježbali engleski jezik. Posjetili smo gradsku knjižnicu i pritom saznali njezinu povijest, povijest strašnih masakra fašističkog režima na tom području, a čak i vidjeli izvorne slike iz Drugog svjetskog rata. Talijanski učenik Francesco predstavio nam je i svoje dvije knjige koje je nedavno napisao. Pričao je o inspiraciji te procesu pisanja, objavljivanju, dojmovima i slično. Francesco i drugi učenici s nama su obišli i razgledali grad, a u petak, za kraj druženja, proslavili smo čak i jedan rođendan s prigodnom talijanskom pizzom. Također, s njihovim profesoricama posjetili smo gradske muzeje i predivna okolna mjesta Portovenere i Lerici. Posljednji dan naše talijanske avanture proveli smo u Nacionalnom parku Cinque Terre u kojem smo se s talijanskim učenicima i profesoricom iz tjelesne i zdravstvene kulture družili cijeli dan. Svakog dana čekale su nas nove avanture i naravno odlična talijanska hrana kojom smo svi bili oduševljeni. U njoj smo uživali u slobodno vrijeme koje smo provodili u međusobnom druženju i istraživanju La Spezije. Ovaj projekt dijeljenja europskih vrijednosti s našim susjedima zaista je pokazao prijateljski duh i cijenjene vrijednosti. Svi smo zahvalni domaćinima na organizaciji i njihovom angažmanu da nas što ljepše i bolje ugoste. Kako nam je bilo, pogledajte u galeriji fotografija!

Linda Terzić, učenica 4.a razreda