U subotu, 13. svibnja 2022. učenici naše škole Ema Begić, Dinko Blažek, Robert Horvat, Luka Kiš, Niko Kranjčec, Mihael Sviben i Jan Vulić sudjelovali su na još jednoj aktivnosti na Sveučilištu Sjever u Koprivnici, povodom Festivala znanosti organiziranom na fakultetu. Imali su priliku poslušati predavanje predavačice, doktorandice Fakulteta, gospođe Romane Zlatar-Vulić pod nazivom Semiotički aspekti u analizi memova „Stock Character Macros“ žanra, a nakon toga su se u radioničkom dijelu i sami okušali u izradi internetskih memova. Budući da su učenici memove proučavali i na satima Hrvatskoga jezika u nastavnom području kultura i mediji, a sama tema im je privlačna i zanimljiva, u ovoj su zabavno-edukativnoj učionici mogli proširiti i produbiti svoja znanja u teoriji i praksi. Predavačica ih je upoznala sa semiotikom kao znanstvenom disciplinom uklopivši i protumačivši sa semiotičkog polazišta pojavu mema kao suvremenog kulturološkog, društvenog i medijskog fenomena. Nakon toga su, podijelivši se u timove, na besplatnom digitalnom alatu za izradu slika kreirali, analizirali i jedni drugima vrednovali humoristične internetske memove na temu „Život“, što je i bila provodna tema Festivala. Na kraju su za svoje sudjelovanje nagrađeni malim prigodnim, slatkim poklonima, što je, uz upoznavanje sa Sveučilištem, novim spoznajama koje su stekli i kreativnim uradcima koje su sami izradili, zasigurno doprinijelo dojmu ugodno i korisno provedenog subotnjeg popodneva.

Lidija Novosel, prof.

Komentari