Marina Furkes, prof.

Finski obrazovni sustav: Nastavnički poziv među najpoželjnijima

Dijete u Finskoj u obrazovni sustav ulazi već u ranoj dobi. Već s devet mjeseci roditelj može dijete upisati u ranu obrazovnu njegu gdje dijete dobiva kvalitetnu edukaciju i brigu stručnjaka. Svako dijete ima pravo upisa u taj program i roditelji ga dobivaju po njima povoljnoj cijeni jer je cilj da se majka vrati na posao. Ako su oba roditelja nezaposlena, država će platiti upis djeteta. Predškolu dijete upisuje sa šest godina, a sa sedam godina polazi u školu. Prva kategorija obrazovanja je od 1. do 6. razreda. Tada je obrazovanje usmjereno na motivaciju učenika te ih se potiče da izraze svoju kreativnost i interes za nove spoznaje. Ne stvara se pritisak kod učenika oko vrednovanja i nema završnog testiranja. Sljedeći stupanj obrazovanja je od 7. do 9. razreda i učenici su odvojeni od učenika nižih razreda. Također nema završnog testiranja učenika. Zanimljivo je da učenici osnovno obrazovanje upisuju u školi koja je najbliža njihovu mjestu stanovanja i ne postoji metoda koja bi dijete upisala u neku drugu školu osim njemu najbliže. Razlog zbog kojeg učenici moraju polaziti najbližu školu je taj što se ne stvaraju dodatni troškovi prijevoza i učenici mogu samostalno odlaziti u školu biciklima. Osim što se ne stvaraju dodatni troškovi državi i roditeljima, do izražaja dolazi potpuna jednakost svih škola i učenici postaju samostalniji jer ih nitko ne treba voziti u školu. Također je zanimljivo da svi učenici imaju besplatan obrok u školi isto kao i djeca u programima predobrazovanja.

Nakon osnovnog obrazovanja učenici mogu odabrati srednje obrazovanje, i to u dvjema kategorijama. Prva kategorija uključuje školu koja učenike priprema za fakultet, a druga je kategorija škola koja priprema učenike za posao. Obje kategorije traju tri godine. Nakon toga učenik koji ide na studij polaže ispit na temelju kojeg može upisati fakultet. Studij traje tri godine nakon čega se dobije titula bakalaureata, a nakon dodatnih dviju godina postiže se titula magistra. Nakon toga osoba može ići na doktorski studij koji se odvija na sveučilištu i specijaliziran je za područje iz kojeg se upisuje. Za Finsku je karakterističan velik interes za profesorska zanimanja. Tek svaki deseti od prijavljenih za tu vrstu studija uspije upisati navedeni program. Upis na profesorsko zanimanje uključuje i intervju koji će od kandidata odabrati samo one koji imaju unutarnju motivaciju za profesorski poziv.