Piše: Hana Živko, 3. b

Nekoliko učenika naše škole uključenih u projekt Europske unije za ambasadore juniore Europskog parlamenta sudjelovalo je 10. svibnja na susretu mladih ambasadora juniora u Zagrebu čiji je moto bio ovajputglasam.eu. Primaran je cilj skupa bio potaknuti mlade na izlazak na izbore za Europski parlament, a uz to i omogućiti susrete mladih iz cijele Hrvatske. Budući da se okupilo oko 500 maturanata, mislim da su ispunjena oba cilja. 🙂

Našu grupu činili su Lea Miloš (3. e), Marko Katinčić (3. c), Lea Danček (3. b), Ozana Brkić (3. b), Ira Andrea Potnar (3. b) i Hana Živko (3. b), a vodila nas je profesorica Katarina Horvat. Sve se održavalo na Europskom trgu od 13 do 20 sati. Ni kiša koja je kasnije počela, nije nam smetala.

Na samom početku pozdravila nas je voditeljica Ureda Europskog parlamenta u Hrvatskoj Violeta Staničić te još neki dužnosnici. Bilo je i mladih gostiju na pozornici, srednjoškolaca i studenata koji su govorili o važnosti glasanja na izborima, kako je to kada se nema pravo glasa i što njima kao pojedincima znači biti Europljanin, biti dio Europske unije. Zabavljao nas je i Studio smijeha. Marina Orsag, jedna od deset najboljih svjetskih komičarki, dobro nas je nasmijala te smo zaboravili da smo već pomalo i gladni od raznovrsnog programa. Bilo je tu još raznih gostiju koji su govorili o glasanju u Europi, poput poznate voditeljice Barbare Kolar i Korane Gvozdić. Hrvatski jutjuberi Joomboos izveli su premijerno svoju točku, „europsku himnu“ Eurotrip himna. Istovremeno u Vlaškoj ulici, odmah pokraj, bilo je niz radionica na temu izbjeglica, studiranja u inozemstvu i drugih europskih tema.

Na kraju događanja sudjelovali smo u igri Traženje zagrebačkog blaga, gdje smo u timovima, dakle svaka škola posebno, tražili ulice gdje su bili zalijepljeni QR kodovi s daljnjim uputama kako doći do cilja. Usput, mi smo se igrom slučaja našli s drugom ekipom i s njima skupa riješili zadatak. Tako smo upoznali nove, divne ljude i, kako smo svi shvatili kasnije, možda su tu igru upravo tako i zasmislili – da nema pobjednika, već da smisao upravo leži u sljedećem: ne natjecati se, nego se udružiti s nekim potpuno nepoznatim, novim, otvorenim ljudima i zajedno lakše doći do istog cilja. A usto, rodilo se i prijateljstvo. Najbolji je to dokaz što se može postići zajedništvom!  🙂

 

 

 

 

 

FOTO: Hana Živko, 3. g

 

Komentari