Stroj za proizvodnju priča

Ovogodišnju Noć knjige posvetili smo Mariji Jurić Zagorki, a u osmišljavanju programa vodili smo se idejom o čitanju kao (duhovnoj) hrani. VEČER smo povezali s VEČEROM (i onda Večerom Hermana Kocha) jer svako čitanje i jest blagovanje. Budući da je Zagorka autorica koju se čita iz zabave a ne iz prisile ili nužde, upravo su njezini romani dobar primjer knjiga koje se jednostavno GUTAJU!

sati okupilo se tridesetak učenika i profesora. O Danu hrvatske knjige, Noći knjige te Svjetskom danu knjige i autorskih prava govorili su učenici Filip Linarić i Karla Sabolek (2. c). Nakon videouratka o Zagorki koji su pripremili Tara Knežević i Lovro Herbai uslijedila je aktivnost za sudionike naslovljena Stroj za proizvodnju priča. Učenici su u skupinama i prema zadanim sastavnicama stvarali skicu za krimić te upoznali ostale sa zapletom i likovima koje su zamislili. Aktivnost je moderirala Dora Ormuš, učenica 3. c. Uslijedio je kviz Zagonetna Zagorka koji je pripremila učenica Nicole Cikač (2. e) s profesoricom Anjom Novak, a najuspješniji kvizaši nagrađeni su knjigama. Kao glavno jelo ponuđen je razgovor o Zagorkinim romanima Kneginja iz Petrinjske ulice i Mala revolucionarka, vodila ga je izvrsna Tatjana Matić (3. d). O sastavnicama krimića u lektiri govorila je Patricija Andrašić (4. e), a svoj pogled na likove buntovnica u književnosti dala je Emilija Sinjeri (1. b), što je bila svojevrsna poslastica. Ulogu digestiva imalo je izlaganje Žena pisac i žena kao životinja o kojoj se u svemiru najviše raspravlja maturantice Patricije Cikuš. I na kraju – napojnica! Dramsku igru Zagorkin paradoks izveli su Petra Balija, Jan Barić, Petra Lozo, Iva Rajković (2. b) i Mihael Kramarić (3. c), gimnazijalci koji se bave glumom u koprivničkom Ludens teatru. Atmosfera je bila opuštena, sadržaji su se brzo izmjenjivali i uključivali publiku tako da nikome nije bilo dosadno. Program je trajao do 21 sat. Organizaciju potpisuju Aktiv profesora Hrvatskoga jezika i Čitateljski klub.

Nina Tadić, prof.

 

Komentari